Naukowcy z Uniwersytetu Flinders opracowali przełomową technologię przechowywania danych, która może zwiększyć ich gęstość czterokrotnie w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami. Inspiracją stało się pismo klinowe, jedno z najstarszych znanych ludzkości systemów zapisu, używane w starożytnej Azji Bliskiej.
Trójsiodkowy kod zamiast binarnego
W przeciwieństwie do binarnego kodowania używanego w płytach CD i DVD, nowa technologia opiera się na tzw. trójsiodkowym kodzie klinowym. Zamiast dwóch stanów (0 i 1), dane są reprezentowane trzema wartościami: brak wgniecenia oznacza “0”, wgniecenie o głębokości 0,3–1,0 nanometra to “1”, a 1,5–2,5 nanometra to “2”. Taki system znacząco zwiększa ilość informacji możliwych do zapisania na jednostce powierzchni.
Mikroskop sił atomowych zamiast lasera
Do tworzenia i odczytu danych naukowcy wykorzystali mikroskop sił atomowych, którego sonda tworzy wgniecenia na specjalnej folii. W przeciwieństwie do tradycyjnych technologii, proces ten odbywa się bez użycia ciepła, co przekłada się na niższe zużycie energii.
Folia, składająca się z siarki i dicyklopentadienu, umożliwia wielokrotne zapisywanie i usuwanie danych poprzez podgrzewanie jej do 140°C przez 10 sekund. Testy wykazały, iż materiał wytrzymuje co najmniej cztery cykle zapisu i usuwania.
Przełom w gęstości danych
Dzięki zastosowaniu kodu trójsiodkowego i precyzyjnej technologii zapisu, nowa metoda znacząco wyprzedza obecne możliwości technologiczne. Może to zrewolucjonizować sposób przechowywania danych w przyszłości, otwierając drogę do bardziej kompaktowych i energooszczędnych rozwiązań.