Ceny oleju napędowego na początku lipca znów poszybowały w górę. Zatem czy żniwa okażą się przez to droższe? Jakiej ceny paliwa możemy się spodziewać?
Ceny oleju napędowego oraz pozostałych paliw poszły w górę za sprawą wzrastających cen ropy naftowej. Porównując cenę tego surowca z 4 czerwca i lipca 2024 r. różnica wynosi ponad 10 dolarów za baryłkę. Zatem nie dziwi wzrost kosztów paliwa w polskich rafineriach, a co za tym idzie i na stacjach benzynowych. Jednak według analityków, w kolejnych dniach lipca ten stan się zmieni. Bowiem powinno nastąpić wyhamowanie ostatnich wzrostów. Zatem jakiej ceny diesla możemy spodziewać się na nadchodzące żniwa?
Prognozowane ceny oleju napędowego
W pierwszym tygodniu lipca 2024 r. (wg. Autocentrum) średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosiła 6,41 zł/l. Najdroższym województwem okazało się podlaskie, gdzie ceny wynosiły 6,64 zł/l, zaś najtaniej było w zachodniopomorskim (5,98 zł/l). Tymczasem średni koszt oleju napędowego plus wyniósł 6,66 zł/l. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie podano danych ze wszystkich województw. Jednakże wśród obecnych w zestawieniu najdrożej okazało się w dolnośląskim (6,90 zł/l), a najtaniej w pomorskim (6,04 zł/l).
Pociechą wydaje się raport analityków rynku paliw, mówiący o zahamowaniu trendu wzrostowego. Bowiem już w bieżącym tygodniu powinny nastąpić obniżki cen diesla o kilka lub choćby kilkanaście groszy. Szczególnie w kontekście pojawiających się na stacjach benzynowych wakacyjnych promocji lojalnościowych. Bowiem mogą one dać oszczędności rzędu 30–35 groszy na litrze. Prognozowane na 8–14 lipca ceny diesla wynoszą 6,46–6,58 zł/l.
Ceny oleju napędowego w porównaniu z innymi paliwami
Poznaliśmy już ceny oleju napędowego (diesla). A jak wyglądają koszty pozostałych paliw na stacjach?
Otóż benzyna 98-oktanowa kosztuje średnio 7,19 zł/l. Tymczasem za 95 zapłacimy 6,44 zł/l. Najtańszy jest oczywiście gaz, którego cena wynosi 2,69 zł/l. Natomiast prognozy na nadchodzący tydzień wyglądają następująco:
- PB 98 — 7,18–7,32 zł/l;
- Pb 95 — 6,43–6,55 zł/l;
- LPG — 2,68–2,7 zł/l.
Niemieckie ceny diesla
Również niemiecki rynek odczuwa skutki wzrostu cen ropy naftowej. Tam także ma ona niebagatelny wpływ na cenę oleju napędowego. Od początku czerwca do początku lipca br. koszt ropy naftowej wzrósł o ok. 13%, natomiast ceny diesla o ok. 3%. Uściślając, w czerwcu stawki kształtowały się na poziomie 1,62 euro/l, a w lipcu było to już 1,67 euro/l.
Na tamtejszym rynku większą rolę niż u nas odgrywa olej opałowy. W związku z zakończeniem sezonu grzewczego zapotrzebowanie na niego znacznie spada. Oznacza to, iż pozostaje więcej ropy naftowej do produkcji oleju napędowego, co powinno skutkować spadkiem ceny tego paliwa.
Źródło: KAACK, money.pl; autocentrum.pl; agrarheute-com; e-petrol.pl