Przełomowa umowa EFTA z Mercosurem – co z Unią Europejską?

6 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/przelomowa-umowa-efta-z-mercosurem-co-z-unia-europejska/


EFTA właśnie zawarła przełomową umowę handlową z Mercosurem, otwierając drzwi dla południowoamerykańskich produktów rolnych. Tymczasem Unia Europejska wciąż boryka się z trudnościami, które opóźniają ratyfikację podobnego porozumienia.

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) zawarło umowę handlową z Mercosurem, akceptując południowoamerykańskie produkty rolne, które pozostają główną przeszkodą na drodze do ratyfikacji umowy przez Unię Europejską.

Po dziesięciu latach negocjacji, EFTA — w skład której wchodzą Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria — sfinalizowało porozumienie handlowe z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, obejmującym Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj.

Umowa przewiduje zniesienie lub obniżenie ceł na niemal wszystkie towary w handlu między stronami, w tym na najważniejsze produkty rolne, takie jak brazylijski drób, argentyńska wołowina oraz norweski łosoś.

Wspólne oświadczenie obu stron podkreśla, iż porozumienie obejmuje niemal 300 milionów ludzi i 97 proc. ich eksportu. Wyrażono w nim nadzieję na podpisanie umowy „w nadchodzących miesiącach”.

Tymczasem unijna umowa handlowa z Mercosurem — osiągnięta w grudniu ubiegłego roku po 25 latach rozmów — postępuje znacznie wolniej.

Komisja Europejska miała przedstawić ostateczny tekst prawny w poniedziałek (30 czerwca), jednak dokument przez cały czas pozostaje w szufladzie.

Komitet ds. Polityki Handlowej Rady UE (TPC), będący łącznikiem między Komisją a państwami członkowskimi i zrzeszający dyplomatów, usunął Mercosur z projektu porządku obrad czwartkowego posiedzenia.

W zamian komitet skupi się na relacjach handlowych z Chinami oraz, co szczególnie istotne, ze Stanami Zjednoczonymi — co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę groźbę wprowadzenia przez Waszyngton taryf po upływie terminu negocjacji, czyli po 9 lipca.

Komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič wyruszył w środę do USA na ostatnie rozmowy z wysokimi rangą amerykańskimi urzędnikami.

Niepewność i obawy dotyczące produktów rolnych

W Brukseli sektor rolniczy z niepokojem oczekuje na ujawnienie tekstu umowy. Wczoraj (2 lipca) lobby rolnicze UE, reprezentowane przez stowarzyszenia Copa i Cogeca, razem z młodymi rolnikami, małymi gospodarstwami oraz pracownikami rolnymi ponownie ostro skrytykowało porozumienie.

Koalicja wysłała list do ministrów rolnictwa UE oraz do Komisji ds. Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (INTA), apelując o nieratyfikowanie umowy.

Rolnicy z państw EFTA wykazali niewielkie zainteresowanie własnym porozumieniem. W trakcie negocjacji grupy rolnicze z państw EFTA ostrzegały jednak, iż import z Mercosuru pogłębi ich zależność od zagranicznych dostaw, podkreślając długoletnie problemy z niską samowystarczalnością żywnościową.

Szczególnie Norwegia utrzymuje protekcjonistyczne podejście w rolnictwie, które pozostaje wyłączone z uczestnictwa w jednolitym rynku UE.

Idź do oryginalnego materiału