Przemysł wczoraj i dziś – wywiad z Renatą Osiecką z AXI IMMO Group

2 tygodni temu

Od kiedy firma AXIMMO działa na polskim rynku? W jaki sposób powstała? Kto zrealizował ten pomysł?

AXI IMMO narodziło się wiosną 2009 roku, przy czym pomysł założenia własnej firmy towarzyszył mi od dłuższego czasu. Świat pogrążony był akurat w kryzysie finansowym związanym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Na rynku było wiele niewiadomych, ale mój wrodzony optymizm podpowiadał, iż o ile nie spróbuję teraz to nie będzie lepszej okazji. Szukałam szansy i wierzyłam, iż wraz z odradzaniem się oraz poprawą nastrojów w sektorze pojawią się okazje. Dewiza mniej znaczy więcej sprawdziła się w moim przypadku. W początkowym okresie działalności firmy postawiłam na leasing i grunty. Dość gwałtownie na mojej drodze znalazłam kompetentnych współpracowników, co pozwoliło mi skupić się na budowaniu silnych relacji oraz marki AXI IMMO. Tak jak w przypadku każdej młodej firmy najważniejsze okazało się przetrwanie pierwszego roku.

Jak wyglądały początki Państwa działalności? Jak wyglądał wtedy rynek?

Rynek na pewno był mniej zdywersyfikowany. Mniejszy zespół wymagał od nas podróżowania po całym kraju i uczestniczenia w każdym procesie. Pracowaliśmy wspólnie, co pozwoliło na lepsze poznanie siebie. Nieustannie budowaliśmy bazę pod przyszłe sukcesy. Każde spotkanie dawało okazję do tego, aby przekonać kolejnych inwestorów i najemców do swojej wizji prowadzenia biznesu oraz otwierania się na zmiany. Nie poddawaliśmy się, spokojnie i z rozwagą budowaliśmy kolejne kompetencje. Uważam, iż to właśnie te doświadczenia ostatecznie wpłynęły na to jak AXI IMMO jest dziś zbudowane i jak nim zarządzam.

Jakie usługi oferowaliście na początku?

Postawiliśmy na nasze specjalizacje, czyli reprezentowanie najemców na rynku magazynowym oraz pośrednictwo przy zakupie i sprzedaży gruntów inwestycyjnych. Byłam świadoma, iż na wstępnym etapie budowania firmy warto skupić się na możliwie najlepszym zaprezentowaniu swojego doświadczenia. To była również najlepiej udokumentowana historia naszych dotychczasowych dokonań z poprzednich miejsc pracy. Zbyt rozbudowane portfolio usług mogło nie do końca przekonać Klientów, aby wybrać AXI IMMO.

Jak Wasza oferta wygląda obecnie?

Po 15 latach oferujemy usługi w najdynamiczniej rozwijających się sektorach nieruchomości komercyjnych, magazynowym, biurowym, gruntów inwestycyjnych, doradztwie inwestycyjnym, PRS czy centrów danych. Doradzamy przy wynajmie i sprzedaży tych nieruchomości, zarządzaniu oraz wycenach. Klienci są zainteresowani również naszymi usługami przy nadzorze i budowie projektów BTS, BTO czy SBU. Ponadto przygotowujemy własne analizy rynkowe i rozbudowaliśmy dział marketingu, w tym property marketing’u. Pozostałe kompetencje realizujemy przy współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami biznesowymi.

Zakres jest bardzo szeroki. Czy któraś z gałęzi Waszej działalności dominuje nad innymi?

Corem naszej działalności od początku powstania AXI IMMO pozostaje sektor magazynowy. To tutaj święcimy największe triumfy i jesteśmy najbardziej widoczni. To również najliczniejszy zespół w firmie. Z perspektywy czasu decyzja ta okazała się kluczowa, ponieważ to na niej zbudowaliśmy nasz sukces i rozpoznawalność na rynku nieruchomości komercyjnych w kraju czy zagranicą. Niemniej jednak regularnie spotykam się z szefami wszystkich działów w firmie. Wymieniamy wiedzę oraz opinie, omawiamy realizowane projekty i to, w jaki sposób możemy się wspierać.

Możecie pochwalić się liczbami?

Przez 15 lat działalności operacyjnej pośredniczyliśmy w transakcjach najmu na około 6 mln m² powierzchni komercyjnej. Nieprzerwanie od ośmiu lat znajdujemy się w trójce najlepszych doradców na rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych. Najlepszym rokiem w naszym wykonaniu pod względem wyników okazał się 2022, kiedy Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych zamknął transakcje najmu na łącznie ponad 900 000 m², co stanowiło ok. 1/7 całkowitego popytu na rynku magazynowym w Polsce. Dodatkowo w 2022 roku pośredniczyliśmy w największej transakcji półrocza, w której operator logistyczny – firma MCG EastBridge, zdecydował się wynająć 56 200 m² powierzchni magazynowej i biurowej w województwie małopolskim. To również historyczny rekord w regionie Krakowa.

A która dziedzina jest w tej chwili najtrudniejsza do zrealizowania dla klienta i z czego to wynika? Wynajem biura/magazynu, kupno gruntu czy może zarządzanie obiektem?

Każdy z sektorów ma swoje wyzwania, przy czym na rynku nieruchomości występuje cykliczność. zwykle wygranym jest ten kto najlepiej odczytuje sygnały i jest w stanie najszybciej zareagować na zmieniające się trendy. Dobrym przykładem może być sektor magazynowy, którego boom przypadł na lata 2020–2022. Wcześniej dość sporadycznie mogliśmy być świadkami jednostkowych transakcji na ponad 100 tys. m², które w tym okresie stały się normą. Podobnie w sektorze biurowym. Czas wielkich konsolidacji to okres do 2020 roku, w tej chwili weszliśmy w fazę optymalizacji powierzchni, która wynika z wprowadzenia modelu pracy hybrydowej i wymaga większej kreatywności przy próbach pozyskiwania Klientów.

Czy polski rynek ma swoją specyfikę, a o ile tak to w jakim obszarze jest to najbardziej widoczne?

Każdy sektor na rynku nieruchomości komercyjnych ma swoją specyfikę, która wynika ze stopnia dojrzałości i liczby zrealizowanych projektów oraz funkcjonujących na nim podmiotów. W najbliższych latach z pewnością warto obserwować sektor PRS, który cały czas ewoluuje, a także śledzić zmiany w polskich REITach.

Jak już wspomniano, Wasze portfoflio usług jest bardzo bogate. Czy pozostało w nim miejsce na nowe usługi?

Cały czas obserwujemy jak zmienia się rynek i rozważamy różne scenariusze. Na pewno poszukujemy dywersyfikacji. Dla przykładu naszą najnowszą linią biznesową jest dział Wycen i Doradztwa, który w dwa lata od otwarcia przygotował już analizy dla wielu renomowanych Klientów. Decyzja ta wynikała z potrzeb naszych Klientów i tego, w których obszarach możemy w relatywnie krótkim czasie nabyć niezbędne kompetencje. Jestem świadoma, iż nowi Klienci i nowe projekty wymagają zatrudniania nowych specjalistów, aby zachować odpowiedni balans. Dużo pracujemy nad relacjami. Chcemy zawsze pozostawiać po sobie dobre wrażenie, dlatego o ile nie udała się nam kooperacja przy projekcie, wyciągniemy wnioski i próbujemy przy kolejnym.

Patrząc z perspektywy czasu. Co pozwoliło Państwa firmie osiągnąć sukces?

Szczęście, przekonanie o sukcesie i dobre decyzje związane z zatrudnianiem odpowiednich specjalistów. Na pierwsze nie miałam wpływu, drugie związane jest z bardzo dobrym poznaniem siebie, ale najlepszym przykładem trzeciego czynnika jest to, iż do dziś w AXI IMMO pracują osoby, które zaczynały razem ze mną. W firmie mamy również pracowników ze stażem ponad 10-letnim, a w kolejce są następni. W AXI IMMO budujemy zespoły, stawiając na różnorodność płci, wieku i umiejętności. Dzięki temu możemy analizować każdy problem z różnych perspektyw.

Jakie mają Państwo plany na najbliższą przyszłość, a gdzie i jak widzicie się długoterminowo?

Obecnie jesteśmy największą polską firmą doradczą za rynku nieruchomości komercyjnych, niemniej jednak cały czas chcemy podnosić nasze kompetencje. Zatrudniamy ponad 80 doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin nieruchomości. To ogromna przewaga, która pozwala przygotować odpowiednio zdywersyfikowane zespoły tak, aby osiągać różne cele Klientów. Jesteśmy świadomi, iż rynek i jego potrzeby się zmieniają, dlatego rozważnie poszukujemy nowych pracowników, którzy swoim doświadczeniem oraz portfolio pozwolą na zaoferowanie nowych usług. Z uwagą obserwujemy także, które z segmentów rynku nieruchomości komercyjnych rozwijają się i z pewnością to jest kierunek na najbliższe lata. Z drugiej strony angażujemy się w rozwój własnych talentów. Nie ma większej satysfakcji, kiedy asystent po kilku latach pracy awansuje na szefa działu czy regionu. Jestem optymistką i będę dążyć do tego, aby za pięć czy dziesięć lat nasze wartości się nie zmieniły i bazowały na solidnie zbudowanych fundamentach, takich jak zaufanie, doświadczenie i umiejętności.

Idź do oryginalnego materiału