Miasto Toruń, za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji, kontynuuje prace nad unowocześnieniem infrastruktury tramwajowej. 16 lipca br. ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla modernizacji kolejnego odcinka torowiska tramwajowego – tym razem w ciągu ul. Marii Skłodowskiej-Curie.
Zakres planowanych prac obejmie modernizację ok. 2 km toru pojedynczego od ul. Wschodniej do Pętli Elana (z pominięciem odcinka, który został przebudowany w 2014 roku). Inwestycja ma przyczynić się do poprawy funkcjonowania komunikacji tramwajowej oraz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu.
Projekt zakłada wykonanie nowoczesnego zielonego torowiska oraz budowę nowej sieci trakcyjnej. Przewidziana jest również modernizacja infrastruktury towarzyszącej – wiat przystankowych, ścieżek rowerowych, chodników, jezdni oraz sieci podziemnych w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji zadania.
Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać oferty do 14 sierpnia br. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej od momentu podpisania umowy. Prace budowlane zaplanowano na lata 2027-2028.
Największy projekt tramwajowy w Toruniu ostatnich lat
Modernizacja torowiska przy ul. Skłodowskiej-Curie to część większego projektu pod nazwą „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu”. Jest to największe i najważniejsze przedsięwzięcie w zakresie transportu publicznego, jakie miasto będzie realizować w najbliższych latach.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 339 mln zł brutto, z czego 225 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Umowę o dofinansowanie podpisano 27 czerwca br.
Środki te pozwolą na realizację aż siedmiu zadań obejmujących:
- budowę nowej zajezdni tramwajowej,
- budowę nowej linii tramwajowej,
- modernizację dwóch odcinków torowisk (przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz ul. Kościuszki),
- zakup czterech nowoczesnych tramwajów,
- zakup trzech pojazdów technicznych,
- utworzenie dziesięciu nowych zielonych przystanków.
Beneficjentem projektu jest Gmina Miasta Toruń, a za realizację odpowiada Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.
Realizacja tej inwestycji wpisuje się w długofalową strategię Torunia, której celem jest tworzenie nowoczesnej, ekologicznej i przyjaznej mieszkańcom sieci komunikacji publicznej.
Zobacz również: