Przygotuj się na ogromne wydatki w gospodarstwie

8 miesięcy temu

Wielu z nas czekają zatem ogromne wydatki w gospodarstwie. Mianowicie projekt nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej jest już zaakceptowany przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. Czyli zostanie przyjęty prawdopodobnie w marcu. Oznaczać będzie to likwidację pieców na paliwa kopalne, w tym gaz i konieczność docieplenia budynków.

Między innymi rolnicy muszą być gotowi na ogromne wydatki w gospodarstwach. Nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma za cel zmniejszenie średniego zużycia energii przez budynki o 16 procent do 2030 r. i o 20–22 procent do 2035 r. Dowiedz się, w jaki sposób Unia chce to osiągnąć.

Czy aby na pewno niezależność energetyczna?

Czy ogromne wydatki w gospodarstwie będą konieczne? Wszystko na to wskazuje, iż obowiązkowe. Między innymi dlatego, iż budynki, głównie poprzez ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej, odpowiadają, jak wyliczyli specjaliści, za ponad 35 procent całości emisji dwutlenku węgla. Poza tym ogrzewamy je paliwami kopalnymi, które w większość importujemy spoza wspólnoty. A przecież UE chce zwiększyć swoją niezależność energetyczną. Czyli uzyska to poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii także do ogrzewania budynków.

Będzie zakaz montowania pieców gazowych

Według nowej dyrektywy budynkowej od 2027 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2030 r. wszystkie pozostałe nowo wznoszone budynki (w tym mieszkalne) muszą być zeroemisyjne. To oznacza, iż nie będą mogły w ogóle emitować CO2. Ściśle mówiąc, od 2030 r. nie będzie można w nowych budynkach montować żadnych pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz.

Najpóźniej do 2040 r. UE wprowadzi zakaz montowania takich pieców w budynkach już istniejących przy okazji wymiany źródeł ciepła. Przy czym wcześniej piece takie będzie można montować jedynie jako źródło uzupełniające.

Panele fotowoltaiczne — obowiązkowe

Zamiast pieców na gaz, węgiel czy olej budynki będziemy musieli zaopatrywać w odnawialne źródła energii — fotowoltaika, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Dlatego, jak podaje Portal Samorządowy, dyrektywa wprowadzi m.in. obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach mieszkalnych już od 2029 r.

Czeka nas również termomodernizacja budynków

Zeroemisyjność mamy osiągnąć nie tylko poprzez wymianę źródeł ciepła. Ponad połowę założonego przez Unię celu (zmniejszenie o 16 procent średniego zużycia energii przez budynki) mamy osiągnąć poprzez termomodernizację budynków najmniej szczelnych. Czyli w naszym wypadku oznaczać to będzie konieczność docieplania setek tysięcy domów.

Nowe przepisy to nie tylko ogromne wydatki w gospodarstwie

Powyższe przepisy spowodują, iż w najbliższych latach wydatki w gospodarstwie wzrosną bardzo. Ale, jak podaje Portal Samorządowy, państwa członkowskie mają wesprzeć właścicieli domów, którzy będą musieli ponieść wydatki na termomodernizację. Czyli mają mieć w planie zachęcanie, a nie wymuszanie.

Portal wspomina jednak też o innym spodziewanym efekcie nowych przepisów. Mianowicie zamiast pieców na gaz masowo trzeba będzie zamontować urządzenia grzewcze na prąd. Co oznacza dużo większe obciążenie sieci przesyłowych. I na to też musimy się, tym razem jako państwo, przygotować.

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału