Przyznanie płatności dla małych gospodarstw – warunki

2 miesięcy temu

Niedługo upłynie termin składania wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać to wsparcie? Poniżej je przedstawiamy.

Przyznanie płatności do małych gospodarstw ma na celu uproszczenie formalności, jakie muszą one spełniać, by uzyskać wsparcie finansowe. Jaka liczba gospodarstw może na tym skorzystać?

Kto może wnioskować o przyznanie płatności do małych gospodarstw?

O przyznanie płatności do małych gospodarstw mogą wnioskować rolnicy, których gospodarstwo rolne ma powierzchnię co najmniej jednego hektara. Jednakże powierzchnia użytków rolnych nie może przekraczać 5 ha. Płatność przeznaczona do tej grupy odbiorców ma na celu zastąpienie innych dopłat, w tym ekoschematów. Dzięki temu wnioskowanie o wsparcie będzie znacznie prostsze. A to dzięki temu, iż nie rolnicy będą musieli spełniać warunków wymaganych dla innych płatności.

Jaka jest wysokość wsparcia dla małych gospodarstw?

Małe gospodarstwo, które wnioskowało o pomoc, może liczyć o przyznanie płatności wynoszącej równowartość 225 euro do hektara. Czyli maksymalna kwota wsparcia może wynieść równowartość 1125 euro na gospodarstwo.

Do kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie płatności?

Termin składania wniosków upływa z dniem 31 sierpnia 2024 r. Jednym z warunków jest wcześniejsze złożenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Nie można się spóźnić ze złożeniem wniosku, ponieważ ostatni dzień sierpnia jest ostatecznym terminem, który nie podlega przedłużeniu.

W jaki sposób można złożyć wniosek?

Złożenie wniosku o przyznanie płatności jest możliwe wyłącznie dzięki aplikacji eWniosekPlus. Należy to zrobić przez wypełnienie druku formularza, który następnie należy zeskanować. W kolejnym kroku trzeba w aplikacji eWniosekPlus wejść w sekcję Załączniki i wybrać ten, który oznaczono symbolem Z0296. W tym momencie można dodać skan dokumentu.

Ponadto warto pamiętać, iż wnioski, które złożono bezpośrednio w placówkach ARiMR, nie będą rozpatrywane. Podobnie będzie z tymi wysłanymi pocztą tradycyjną i elektroniczną oraz przez platformę ePUAP.

Instrukcję złożenia wniosku można pobrać ze strony ARIMR.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału