Szukasz odpowiedzi na pytania, jakie stawiają banki w trakcie rozpraw frankowych? Nasza kancelaria już odpowiedziała na to pytanie – prawnicy banków pytają przede wszystkim o okoliczności związane z zawarciem umowy kredytowej. Celem jest utrudnienie kredytobiorcom wygrania sprawy lub dyskredytacja ich na sali sądowej. Poznaj najczęściej zadawane pytania podczas rozprawy dotyczącej kredytu frankowego.
Dlaczego bank pyta o cel wzięcia kredytu we CHF i zamieszkiwanie w nieruchomości?
Pytanie o cel wzięcia kredytu i zamieszkiwanie w nieruchomości jest ważne dla banku, ponieważ chce on ustalić, czy cel kredytu odpowiada rzeczywistemu zastosowaniu środków. W przypadku kredytów zaciąganych na zakup nieruchomości, bank chce ustalić, czy kredytobiorca jest konsumentem, czy też wykorzystuje nieruchomość do działalności gospodarczej.
Zauważmy, iż zmiana sposobu używania nieruchomości, takiej jak np. wynajem po pewnym czasie od zakupu, nie wpływa na możliwość dochodzenia roszczeń przez kredytobiorcę. najważniejsze jest zamiar, jaki miał kredytobiorca podczas zakupu nieruchomości – zatem w dniu zawarcia umowy. Ten zamiar musi być analizowany retrospektywnie, w chwili zawarcia umowy kredytowej.
Czy prowadzą Państwo działalność gospodarczą? W jakim momencie rozpoczęli Państwo jej prowadzenie i czy była ona związana z nieruchomością zakupioną dzięki kredytu we frankach?
Pytanie to jest typowe w przypadku pełnomocników banków, którzy pragną ustalić status kredytobiorcy jako konsumenta w ramach umowy kredytowej. Bank chce wiedzieć, czy kredytobiorca prowadził już działalność gospodarczą w momencie zawierania umowy kredytowej i nabywania nieruchomości.
Głównym celem zadawania tego pytania jest ustalenie, czy nieruchomość została zakupiona przez kredytobiorców na potrzeby prywatne, czy też jako inwestycja związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Jeżeli kredytobiorca zaciągnął kredyt na potrzeby prywatne, to umożliwia mu to oparcie swoich roszczeń na postanowieniach Kodeksu Cywilnego dotyczących klauzul niedozwolonych. W konsekwencji, kredytobiorca może wyeliminować z umowy kredytowej klauzule przeliczeniowe, które większość orzeczeń uznaje za niedozwolone.
Jakie było Państwa wykształcenie i zawód w momencie zawarcia umowy?
Pytanie o zawód i wykształcenie jest często stawiane przez banki w celu obniżenia wiarygodności kredytobiorcy. W niektórych przypadkach, gdy kredytobiorca jest powiązany z prawem, finansami, działalnością księgową lub bankową, banki próbują argumentować, iż miał on wysoką wiedzę na temat rynku finansowego i iż świadomie zawarł umowę zawierającą postanowienia niedozwolone.
Jednak taki zawód czy wykształcenie nie uniemożliwia kredytobiorcy dochodzenia roszczeń, dlatego nasza Kancelaria analizuje każdy przypadek indywidualnie, aby uzyskać jak najszerszą wiedzę o sytuacji klienta.
Pytanie o to, czy spędzacie Państwo wakacje za granicą, może być uważane za niewinne, ale pełnomocnicy banku korzystają z niego jako narzędzia do ustalenia Państwa świadomości na temat zmienności kursów walut.
Jednak takie rozumowanie jest błędne, ponieważ jednorazowa wymiana waluty na wakacje nie czyni z konsumenta eksperta w dziedzinie rynku walut. Nie oznacza to, iż konsument zna proces tworzenia tabel kursów walut przez bank, ani nie oznacza, iż posiada on wiedzę na temat równań matematycznych lub zmiennych wykorzystywanych w procesie tworzenia tych tabel. Te informacje często są pomijane w treści umowy kredytowej.
Dlatego ważne jest, aby każdy przypadek był rozpatrywany indywidualnie i nasza Kancelaria dąży do uzyskania jak najszerszej wiedzy na temat Państwa sytuacji, aby pomóc w analizie Państwa umowy kredytowej.
Czy umowa była negocjowana i zmieniana w drodze negocjacji? Czy pytali Państwo o taką możliwość?
Bank chce wykazać, iż umowa nie była narzucona na wzorcu – ale stanowiła efekt negocjacji i wspólnych ustaleń.
Jednakże znaczna większość umów była przygotowana zgodnie z zasadą: albo podpisujemy tekst przygotowany przez Bank albo nie dostaniecie Państwo kredytu.
Nie jest obowiązkiem klienta negocjowanie tekstu umowy czy też jej zmiana – umowa powinna być przygotowana przez profesjonalistę w taki sposób, by odpowiadała ona prawu i nie naruszała przepisów chroniących konsumentów.
Czy Bank okazywał symulację zmiany kursu albo interesowali się Państwo kursem historycznej?
Bank chce wykazać, iż konsument dostał pełną informację na tema zmienności kursu. Pytanie o zainteresowanie historią kursu waluty jest nakierowane na wniosek, iż klient lekkomyślnie podejmował decyzję o kredycie i nie wykazał należytej staranności przy ustalaniu istotnych dla niego kwestii.
To jednak Bank powinien szczegółowo poinformować konsumenta – nie wymagać od niego wiedzy specjalistycznej. Do tego sam fakt zmienności kursu nie zmienia faktu, iż kwestionowany jest także fakt swobody Banku w ustalaniu kursu – nie tylko jego zmienności w czasie.
Czy wiedza na temat sposobu kształtowania kursów walut w tabelach banku jest obowiązkiem konsumenta czy też powinnością banku?
Bank, jako przedsiębiorca, ma obowiązek przekazywania klientowi ważnych informacji związanych z umową kredytu, w tym informacji o kursach walut i ich kształtowaniu. Zobowiązaniem banku jest rzetelne poinformowanie kredytobiorcy o wszelkich ryzykach związanych z kredytem, w tym ryzyku zmiany kursu walut.
Z tego powodu pytanie o to, czy konsument samodzielnie badał sposób kształtowania kursów walut w tabelach banku, jest bez znaczenia. Ostatecznie to bank ponosi odpowiedzialność za jasne i pełne informowanie swoich klientów.
Podsumowując, przesłuchanie kredytobiorcy wezwanego na rozprawę jako strony, będzie dotyczyć jego życia osobistego, takiego jak wykształcenie, wykonywany zawód, działalność gospodarcza, a także celu nabycia nieruchomości. Warto pamiętać, iż tego rodzaju pytania są stawiane w celu uzyskania jak najwięcej informacji na temat sytuacji finansowej i zdolności kredytowej kredytobiorcy. Dlatego też ważne jest, aby przed rozprawą dokładnie się przygotować i udzielać wyczerpujących odpowiedzi.
Warto także pamiętać, iż przesłuchanie będzie miało charakter oficjalny i odpowiedzi będą rejestrowane i przedstawiane jako dowód w sprawie. Z tego powodu, nie należy udzielać odpowiedzi na pytania, które wydają się nieistotne lub szkodliwe dla naszej sytuacji. jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z prawnikiem.
Warto także pamiętać, iż w trakcie przesłuchania, nie należy dostarczać dodatkowych informacji, które nie zostały wymienione w pytaniach. Należy skupić się na udzielaniu precyzyjnych i jasnych odpowiedzi, które pozwolą na uzyskanie pełnego obrazu sytuacji.
Wreszcie, nie należy zapominać o zachowaniu spokoju i opanowania podczas przesłuchania. Profesjonalne i rzeczowe odpowiedzi pozwolą na wywarcie pozytywnego wrażenia i wzmocnienie naszej pozycji w sprawie.