Utrata bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie emocjonalne. Dodatkowo komplikują to kwestie finansowe oraz formalne. Zapis bankowy jest tego pewnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia naszym najbliższym środki finansowe w trudnych chwilach przy jednoczesnym pominięciu niektórych formalności. Dyspozycja wkładem bankowym na wypadek śmierci jest bowiem niezależna od postępowania spadkowego.
REKLAMA
Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione
Jak zrobić zapis bankowy? Dyspozycja na wypadek śmierci może wesprzeć naszą najbliższą rodzinę
Postępowanie spadkowe to proces, który często zajmuje dużo czasu. W wielu sytuacjach może stanowić to problem, ponieważ jest równoznaczne z zamrożeniem środków zmarłego. W przypadku konta bankowego choćby współdzielenie rachunku kilka pomoże, bo współwłaściciel i tak będzie mieć dostęp tylko do połowy pieniędzy. Zapis bankowy to zmienia. Wynika to z art. 56. ust. 1. ustawy Prawo bankowe, który mówi o tym, że:
właściciel rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).
Jak więc widać, usługa ta jest ograniczona do najbliżej rodziny: małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuków, prawnuków oraz rodzeństwa. Właściciel rachunku sam decyduje jednak, kto dokładnie z tej grupy będzie upoważniony do środków. Aby złożyć, zmienić lub odwołać dyspozycję, należy zrobić to na piśmie, zgłaszając się osobiście do placówki swojego banku. Jednocześnie należy podkreślić, iż osoby upoważnione niekoniecznie zyskają dostęp do wszystkich naszych pieniędzy.
Czy zapis bankowy wchodzi w skład spadku? O tym warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji
Przytoczony powyżej artykuł ustawy Prawo bankowe określa w ust. 2., iż kwota wypłaty w ramach zapisu bankowego, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Portal Forsal.pl podaje, iż w pierwszej połowie marca 2025 roku jest to około 160 tysięcy złotych.
Zobacz też: Tyle komornik może zabrać z renty socjalnej. Ci dłużnicy stracą choćby 1127 złotychCo ważne, dyspozycja nie wchodzi w skład spadku po zmarłym. jeżeli zdecydujemy się na wydanie dyspozycji na wypadek śmierci, to nasz bank jest zobowiązany powiadomić wskazane przez nas osoby o możliwości wypłaty określonej kwoty niezwłocznie po otrzymaniu informacji o naszej śmierci. Pozostałe środki wejdą w skład masy spadkowej podlegającej dziedziczeniu. Bez zapisu bankowego dotyczy to całej sumy zgromadzonej na rachunku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.