Reaktor jądrowy odporny na stopienie. Energetyka nuklearna na progu rewolucji technologicznej?

1 miesiąc temu

W Chinach, na pustyni Gobi, ma się rozpocząć konstrukcja nowatorskiej elektrowni nuklearnej. Reaktor jądrowy ją zasilający ma pracować w oparciu o chłodzenie płynnymi solami. To zresztą niejedyny, ani choćby nie najbardziej innowacyjny pomysł na energetykę jądrową przyszłości, nad którą pracuje się w Chinach.

Co zupełnie nietypowe dla potocznej percepcji Chin, tamtejsze innowacje w energetyce jądrowej nie próbują jedynie kopiować kierunków rozwoju wyznaczonych gdzie indziej. Nie idą bowiem (czy też dokładniej – nie tylko) w stronę wzmożonych wysiłków nad reaktorem fuzyjnym, jakie prowadzi się na świecie.

Reaktor jądrowy, którego budowa rozpocząć ma się na pustyni, „tem będzie znamienny”, iż działać ma w oparciu o przepływ płynnych soli wraz ze skroplonym dwutlenkiem węgla. Ciecz ta będzie pełnić rolę chłodziwa, zastępując w tej roli wodę.

Jak wiadomo, w przypadku reaktorów chłodziwo spełnia nie tylko funkcję samego chłodzenia sensu stricte. Transferuje także energię (w formie ciepła) z rdzenia do obiegu roboczego. Na tym jednak w tym przypadku nie koniec. Ciecz ta bowiem zawierać będzie ładunki toru (Th). I ten właśnie pierwiastek ma być głównym paliwem reaktora.

Z kolei fakt, iż będzie on transportowany do rdzenia reaktora wraz z chłodziwem, umożliwi samoregulację pracy reaktora. W przypadku groźby zwiększenia jego temperatury do poziomu przekraczającego możliwości absorpcji przez chłodziwo, dopływ tego ostatniego zmniejszy się – tym samym zmniejszą się także dostawy paliwa do rdzenia, przygaszając łańcuchową reakcję rozszczepialną.

Dodatkową zaletą toru będzie fakt, iż jest on bardziej dostępny niż uran. A także mniej wrażliwy politycznie.

Idź do oryginalnego materiału