W lipcu tego roku sprzedaż przyczep rolniczych była wyższa niż miesiąc wcześniej. Ile zatem nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w Polsce w lipcu 2023 r? Dane o rejestracjach przyczep rolniczych wskazują, iż rolnicy wybierają polskie marki.
W lipcu 2023 r. — jak informuje AgriTrac — zarejestrowano w Polsce 888 nowych przyczep rolniczych. Dla porównania, rejestracje przyczep w analogicznym okresie 2022 r. były o 202 sztuki większe. Czyli rok do roku mamy spadek. Jednak zestawiając lipiec z czerwcem 2023 widać wzrost. W tym roku w czerwcu zarejestrowano bowiem tylko 647 przyczep, a więc o 241 mniej niż w lipcu.
Polskie marki dominują na rynku przyczep w lipcu
Na rynku przyczep w naszym kraju dominują rodzimi producenci. Topowe marki to Pronar, Metal-Fach oraz Metaltech. Tych trzech największych wytwórców przyczep rolniczych praktycznie kontroluje polski rynek.
W lipcu odnotowaliśmy pozytywne zjawisko, liczba rejestracji nowych przyczep rolniczych była bowiem o 1/3 większa niż w czerwcu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach bardzo mocno trzymają się polscy producenci. Cieszy fakt, iż aż 9 pozycji w rankingu Top 10 przyczep rolniczych zajmują polskie marki — powiedział nam Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac.
Z danych wynika, iż marką nr 1 wśród przyczep rolniczych jest podlaski Pronar. W lipcu 2023 r. zarejestrowano u nas 303 przyczepy tej marki. Na drugiej pozycji znalazł się Metal-Fach z liczbą 123 rejestracji. Trzecie miejsce przypada dla firmy Metaltech. Polscy rolnicy zarejestrowali 89 przyczep rolniczych tego producenta. Tyle samo nowych przyczep miało na burcie logo firmy Wielton. Podobnie sytuacja wygląda od początku roku.
Top 10 marek najpopularniejszych przyczep rolniczych
- Pronar — 303 przyczepy;
- Metal-Fach — 123 przyczepy;
- Metaltech — 89 przyczep;
- Wielton — 89 przyczep;
- Zasław — 55 przyczepy;
- BBC — 24 przyczepy;
- PPHU Wodziński — 22 przyczepy;
- Techmont — 16 przyczep;
- Fliegl — 16 przyczep;
- Meprozet — 13 przyczep.
Dane za lipiec 2023, według AgriTrac.
W którym województwie sprzedaje się najwięcej przyczep rolniczych?
W lipcu najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych było w województwie wielkopolskim. Przybyło tu 113 nowych przyczep rolniczych. Na drugim miejscu jest województwo mazowiecki z liczbą 108 nowych rejestracji. Trzecie miejsce przypadło województwu lubelskiemu, które osiągnęło w tej kategorii wynik 101 szt. Tak więc na te trzy województwa przypada jedna trzecia krajowych rejestracji przyczep rolniczych.
W lipcu marka Fliegl awansowała do Top 10.
fot. Fliegl
Najmniej przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie lubuskim. Na drogi wyjechało tam 25 nowo zarejestrowanych przyczep. W podkarpackim liczba rejestracji wyniosła 26 sztuk, a w śląskim i świętokrzyskim — po 35. Z drugiej strony, w województwach, w których do tej pory sprzedawało się najmniej przyczep, odnotowano wzrost sprzedaży w porównaniu do lipca roku ubiegłego.
Jaka najpopularniejsza ładowność przyczepy rolniczej?
Najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych notuje się w segmencie ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całej Polsce zarejestrowano ich 277 sztuk. W tym segmencie lideruje Pronar z liczbą 110 rejestracji, przed Wieltonem (37 przyczep) oraz Metaltechem (34 przyczepy).
Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się przyczepy o ładowności 13–17 ton. Z danych wynika, iż ogółem zarejestrowano ich 267 sztuk. I w tym przypadku kolejność marek jest identyczna: Pronar, Metaltech i Wielton.
Natomiast na trzecim miejscu popularności znajdują się przyczepy o ładowności 8000–8999 kg, gdzie liczba rejestracji wyniosła 87 sztuk. W tym wypadku miejsca na podium zajmują kolejno: Pronar, Metal-Fach, Metaltech.