Rewolucja na stacjach Orlenu. Do końca roku chce mieć 10 takich obiektów

1 tydzień temu
Orlen uruchomił kolejne energooszczędne stacje paliw. Instalowane panele fotowoltaiczne mają pozwolić na zaoszczędzenie choćby 80 procent energii niezbędnej do funkcjonowania stacji. Oprócz tego obiekty są wyposażane m.in. w system odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. Do końca roku w sieci koncernu działać ma 10 takich obiektów.


Orlen uruchomił kolejne energooszczędne stacje paliw. Miejsca Obsługi Podróżnych Chomentowo Wschód i Zachód działają już przy trasie ekspresowej S61. "Obiekty wyposażone są w innowacyjny system, pozwalający na odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, magazynowanie energii oraz instalacje fotowoltaiczne" - poinformował w czwartek Orlen.
- Już teraz kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej - powiedział Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP ORLEN.


Orlen uruchamia energooszczędne stacje paliw. Do końca roku chce ich mieć 10


Orlen dzięki instalowaniu paneli fotowoltaicznych i innych rozwiązać ma zaoszczędzić choćby 80 proc. energii, niezbędnej do funkcjonowania obiektu. Jak zapowiedział koncern, do końca roku działać ma łącznie dziesięć takich obiektów.Reklama


Dotychczas kogeneracyjne instalacje powstały na stacjach paliw koncernu w Bydgoszczy, a także w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej i Woli Koryckiej. Do końca roku zostaną uruchomione kolejne trzy: w Pruszkowie, w Warszawie i w Siedlcach. "Docelowo pozwoli to obniżyć zużycie energii elektrycznej o 1,9 GWh w skali roku" - zaznaczono w komunikacie.
Orlen wyjaśnił, iż zasilany energią słoneczną system do jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu pozwala na odzyskanie energii cieplnej, która jest następnie wykorzystywana np. do podgrzewania wody w łazienkach i myjni oraz wspomagania pracy klimatyzacji i kurtyn powietrznych - "dzięki temu stacje są niemal samowystarczalne", pobierając z sieci niewielkie ilości dodatkowej energii, głównie nocą.
Według koncernu, "technologia w skali roku pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej choćby o 135 MWh w przypadku standardowej stacji i o 350 MWh w przypadku MOP".


Orlen na stacjach paliw instaluje panele fotowoltaiczne


Orlen pierwszą instalację kogeneracyjną uruchomił pod koniec 2022 r. na stacji paliw w Bydgoszczy, a ponieważ jej zastosowanie przyniosło "znakomite rezultaty", podjęto następnie decyzję o budowie kolejnych i rozpoczęciu pilotażowego programu.


Jak zaznaczył koncern, na MOP Chomentowo Wschód i Zachód zastosowano system wyposażony w osiem agregatów kogeneracyjnych z zapasem mocy, który pozwala na nieprzerwaną pracę w przypadku wyłączenia choćby dwóch urządzeń.
W obiektach tego typu energia wytwarzana dzięki instalacji fotowoltaicznej jest przetwarzana przez agregaty kogeneracyjne niemal w całości na ciepło i chłód, a nadwyżki magazynowane są w zbiornikach buforowych i wykorzystywane nocą. Ponieważ produkcja chłodu oraz ciepła odbywa się w agregatach kogeneracyjnych zainstalowanych na dachu, urządzenia chłodnicze w budynku stacji paliw nie generują hałasu.


To projekt polskich inżynierów


"Zastosowany na wybranych stacjach i chroniony licznymi patentami, kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy to projekt polskich inżynierów, w całości powstający w kraju. Zasilane energią z dużej instalacji fotowoltaicznej agregaty są hybrydą powietrzno-gruntowej pompy ciepła i chillera chłodniczego" - wyjaśnił Orlen.
Idź do oryginalnego materiału