Roboty mobilne zyskują na popularności. Główny powód to brak rąk do pracy

3 miesięcy temu

Rynek robotów mobilnych bardzo gwałtownie się rozwija. Polska jest pod tym kątem nieco z tyłu w stosunku do najbogatszych państw świata, jednak roboty mobilne zyskują na znaczeniu również w Polsce. Firmy decydują się na tego typu rozwiązania ze względu na brak rąk do pracy i bezpieczeństwo.

Roboty mobilne, co to takiego?

W rozmowie przeprowadzonej na kanale YT Obserwatora Logistycznego Joanna Sławińska – Tupaj z firmy WObit (rozmowa poniżej) tłumaczyła, czym są roboty mobilne. Najogólniej mówiąc, roboty mobilne to wszelkiego rodzaju maszyny, które mogą się przemieszczać w przestrzeni, jeżdżąc, latając czy pływając.

Takimi robotami są wózki AGV, które poruszają się po wyznaczonych trasach oraz wózki AMR, które charakteryzują się autonomią.

Roboty mobilne AMR charakteryzują się dużą autonomią

Roboty AMR wykorzystują skanery przestrzeni i skanery 3D. Wyznaczane są im zadania, które mają realizować na konkretnej przestrzeni. Roboty na tej przestrzeni potrafią się odnaleźć, dzięki czemu skutecznie realizują powierzone im zadania transportowe.

Roboty mobilne sprawdzają w łączeniu przestrzeni produkcyjno-magazynowych. Odpowiadając nierzadko za transport między poszczególnymi częściami obiektu. Ponadto zdaniem Joanny Sławińskiej – Tupaj coraz dynamiczniej rozwijają się autonomiczne wózki widłowej, które w niedalekiej przyszłości będą zastępować pojazdy z operatorem.

Robotyzację napędza branżą automotive

W Polsce automatyzacja zaczęła się od dużych koncernów motoryzacyjnych. To właśnie ta branża ma jeden z największych współczynników wykorzystania robotów. Z tego też powodu robotyzacja w Polsce nie jest tak wysoka jak choćby w innych krajach naszego regionu, które oparły swoją gospodarkę o branże automotive. Gospodarka Polski jest znacznie mocniej zdywersyfikowana, na skutek czego nasycenie robotami jest niższe. Niemniej coraz więcej firm z innych branż również zaczyna interesować się robotami.

Coraz więcej firm z innych branż jest zainteresowana automatyzacją dzięki robotów. W dużej mierze jest to efekt braku rąk do pracy, ale również kwestia bezpieczeństwa.

W automatyzacji i robotyzacji rośnie zainteresowanie wśród polskich firm. Polski rynek ma ogromny potencjał do automatyzacji i wdrożenie nowoczesnych technologii.

Zainteresowanie robotyzacją i automatyzacją w Polsce ciągle jest niewielkie, jednak ostatnimi czasy jest ono rosnące. Niemniej firmy we wdrożeniu nowych technologii są bardzo ostrożne.

Co jest charakterystyczne dla naszego rynku to zaczyna się od wdrożenia pojedynczych sztuk. One mają firmom pozwolić się oswoić z tą technologią i zrozumieć jak ona działa i jakie daje korzyści. A tak naprawdę, największe korzyści daje większa liczba robotów. Im większa skala inwestycji tym bardziej jest ona opłacalna i szybciej się zwraca.

Jak wynika z wypowiedzi naszej rozmówczyni w Europie i USA przewidywany jest w ciągu najbliższych lat wzrost rynku na poziomie 20% rocznie. Chiny były liderem jeżeli chodzi o automatyzację. w tej chwili trend nieco spowolnił ze względu na sytuację gospodarczą w Państwie Środka. Tam jednak pierwsze wdrożenie w przeciwieństwie do Polski to choćby kilkadziesiąt sztuk.

Dlaczego firmy decydują się na wdrożenie większej liczby urządzeń? Z naszych ankiet wynika ze chodzi o bezpieczeństwo pracowników oraz towarów. Kolejny czynnik to przewidywalność i możliwość zwiększania efektywności procesów. Przy małej liczbie pracowników roboty mobilne świetnie sprawdzają się przy wykonywaniu powtarzalnych, monotonnych zadań.

Logistyka zmierza w kierunku robotyzacji. W ciągu kilku lat liczba robotów wzrośnie, który będzie napędzany brakiem rąk do pracy. A rozwiązania technologiczne będą tanieć.

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału