Rolnicy w Europie tracą 28 miliardów euro przez warunki pogodowe. A to jeszcze nie koniec

7 godzin temu

Narastające zmiany klimatyczne powodują, iż europejscy rolnicy tracą 28 miliardów euro z powodu niesprzyjającej pogody. Najnowszy unijny raport finansowy podaje dane i zalecenia skierowane do państw członkowskich, a przewiduje w nim, iż straty się podwoją.

Europejscy rolnicy coraz więcej tracą przez suszę, deszcz, grad, mróz – jak czytamy w opublikowanym przez Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską raporcie autorstwa Howdena. Straty w sektorze rolnym, do których przyczyniają się zagrożenia klimatyczne, wynoszą corocznie w plonach średnio 6,4%.

W dodatku – jak mówi raport – mają one tendencję wzrostową, choćby do 10% – podczas najbardziej katastrofalnych lat.

Przewiduje się, iż za kolejnych 25 lat zmiany klimatyczne spowodują straty w rolnictwie, zarówno w uprawach, jak i w hodowli, przekraczające choćby 90 mld euro (prognozowany wzrost o 40%).

Susza „zbiera żniwa”

To, iż ziemia wysycha nie podlega już żadnej dyskusji. Susza to sprawczyni ponad 50% całkowitych strat w rolnictwie unijnym. I to ona, według raportu, stanowi w tej chwili największe zagrożenie. Nader wszystko dla bezpieczeństwa żywnościowego w całej Unii.

Badania wskazują, iż w samej Hiszpanii i we Włoszech, w kolejnych latach naznaczonych ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, straty mogą sięgnąć choćby 20 mld euro.

Natomiast mniejsze gospodarki w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej zostaną dotknięte stratami przekraczającymi 3% PKB.

W raporcie unijnym jest mowa i o suszy i o mrozie

Ostatnie wydarzenia w naszym kraju, o których wielokrotnie już pisaliśmy – mianowicie niespotykane na taką skalę o tej porze roku przymrozki – są jawnym dowodem na to, jak istotne jest podjęcie odpowiednich kroków ochronnych przez wszystkie państwa członkowskie.

Ocieplenie klimatu wpływa na dużo wcześniejszy okres wegetacyjny roślin, więc wiosenne przymrozki ze zdwojoną siłą dewastują pierwsze pączki na drzewach i wschodzące na polach uprawy. Nota bene, równie mocno dał się we znaki polskim rolnikom również kwietniowy grad.

UE musi zapewnić ochronę

Tak intensywne i coraz częstsze zjawiska pogodowe będą indukować gwałtownie narastające straty w sektorze rolnym. A co za tym idzie malejące zyski z pracy rolników, o których przypomina raport.

Bezpieczeństwo żywnościowe zagrożone – 27 państw UE musi zapewnić ochronę
Zalecenia raportu unijnego dotyczą pilnego zapewnienia ochrony: cen konsumpcyjnych i bezpieczeństwa żywnościowego. Kluczowym staje się wypracowanie wspólnego modelu zarządzania tym ryzykiem. Tym bardziej, iż jest “luka” w ochronie rolnictwa.

“Ochrona” w rolnictwie kuleje

Raport wskazuje, iż to rolnicy ponoszą największe straty związane z pogodą. Mowa tu o 70-80% strat spośród wszystkich w gospodarstwach rolnych.

Co gorsza, grubo ponad połowa strat spowodowanych anomaliami pogodowymi w rolnictwie – nie jest ubezpieczona. Według badania ubezpieczeniu podlega maksymalnie 30% strat, których dotyczy klimat. Dotyczy to ubezpieczenia publiczneego, jak i prywatnego.

Jak widać, ochrona upraw i hodowli w UE mocno kuleje… Raport ujawnia spore dysproporcje między państwami członkowskimi. Są takie, w których ochrona ubezpieczeniowa nie istnieje.

Pomoc rządowa “planowana” skuteczniejsza dla rolników

Jak wskazuje badanie, o wiele bardziej skuteczną dla rolników jest “planowana” pomoc wynikająca z dotacji publicznych, aniżeli rządowe programy pomocowe ad hoc. Propozycją autora raportu jest wprowadzenie m.in. innowacyjnych mechanizmów finansowych, takich jak obligacje katastroficzne.

Ale… rolnictwo też ponosi winię

Według unijnego dokumentu, również rolnictwo nie jest bez winy. Klimat powoduje straty w jego sektorze, ale samo rolnictwo wywiera też ogromny, często negatywny wpływ na środowisko. Bowiem: emituje metan – sprawcę globalnego ocieplenia, zanieczyszcza pochodnymi nawozów, zużywa przemysłowo wodę. A… polityka ekologiczna UE jest atakowana i wciąż pojawiają się postulaty, bo ograniczyć jej działania.

Jak widać, błędne koło.

Idź do oryginalnego materiału