Rolnicy z Państwa Środka sami wyżywią swój kraj? Władze nie boją się ceł i mają plan. Jaki?

2 tygodni temu

Akcje chińskich spółek rolnych wzrosły wczoraj o 4–6%, gdyż inwestorzy uważają, iż cła ograniczą import produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych i wspomogą krajowych producentów.

Indeks Hang Seng, notowanych na giełdzie w Chinach kontynentalnych spółek rolnych, wzrósł już od początku miesiąca o 8,6%.

Yang Tingwu, zastępca dyrektora generalnego zarządzającego aktywami Tongheng Investment, powiedział, iż chińskie cła odwetowe są dobre dla rynku rolnego, który jest postrzegany jako strategicznie istotny w obliczu eskalacji wojny handlowej. W dłuższej perspektywie Chiny muszą być samowystarczalne w produkcji zboża w obliczu rosnącej rywalizacji z USA, mówią eksperci.

Chińczycy przygotowują długofalową strategię dla swojego rolnictwa

Po zamknięciu rynku w poniedziałek Chiny ujawniły 10-letnią strategię mającą na celu wzmocnienie krajowego rolnictwa i stworzenie bezpieczniejszego zaopatrzenia w żywność do 2035 r. Plan, o którym poinformowała państwowa agencja Xinhua, przedstawia kilka kluczowych strategii mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego, modernizację rolnictwa, przyjęcie innowacji technologicznych i promowanie rewitalizacji obszarów wiejskich.

Zgodnie z planem Chiny zamierzają osiągnąć zdolność produkcyjną zboża wynoszącą około 700 milionów ton do 2027 r., wzmocnić samowystarczalność w głównych uprawach, dokonać przełomów w technologiach rolniczych, takich jak nasiona i maszyny, oraz zwiększyć globalną konkurencyjność.

Plan zakłada ustabilizowanie produkcji ryżu i pszenicy, rozwój roślin okopowych i zbóż dostosowanych do lokalnych warunków oraz uwolnienie potencjału produkcyjnego nasion oleistych, takich jak rzepak i orzeszki ziemne, przy jednoczesnym rozszerzeniu źródeł oleju z herbaty i tłuszczów zwierzęcych.

Źródło: oleoscope.com

Idź do oryginalnego materiału