Rolnicy zawieszają strajk w Medyce. Szczegóły i podsumowanie [WIDEO]

3 godzin temu
Zdjęcie: Rolnicy zawieszają strajk w Medyce. Szczegóły i podsumowanie [WIDEO]


Protest rolników w Medyce powrócił 23 listopada br., przypominając niczym deja vu wcześniejsze manifestacje. Zmobilizowani rolnicy wyrazili swoje niezadowolenie w sposób, który nie mógł przejść niezauważony. Jak wyglądał przebieg strajku? Co skłoniło organizatorów do zawieszenia protestu? I najważniejsze – czy udało się osiągnąć jakiekolwiek porozumienie? Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty.

Przebieg strajku rolników w Medyce [23.11.2024]

W sobotę, 23 listopada, o godzinie 8:30 rolnicy rozpoczęli blokadę drogi krajowej nr 28 na przejściu dla pieszych w pobliżu wiaduktu kolejowego w Medyce. W ramach protestu uniemożliwiali wjazd tirów z Ukrainy na terytorium Polski, ograniczając ruch jedynie do pojazdów wyjeżdżających z Polski, które przepuszczano w tempie jednego tira na godzinę.

Akcja była odpowiedzią na niespełnione postulaty rolników, domagających się umorzenia czwartej raty podatku rolnego za bieżący rok. Protestujący wyrazili również sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur – organizacją zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj. Zdaniem rolników porozumienie to zagraża interesom europejskiego rolnictwa, dodatkowo pogłębiając ich problemy.

W sobotnim proteście brało udział około 30 osób.

Przebieg strajku rolników w Medyce [24.11.2024]

W niedzielę, 24 listopada, minister rolnictwa Czesław Siekierski odwiedził protestujących rolników w Medyce. Zapewnił ich, iż jego resort jest przeciw podpisaniu umowy handlowej UE z krajami Mercosur, podkreślając, iż Polska jako jedna z pierwszych wyraziła sprzeciw wobec jej warunków.

Siekierski poinformował, iż Ministerstwo Rolnictwa razem z Ministerstwem Rozwoju przygotowuje negatywne stanowisko wobec umowy, które zostanie przedstawione na posiedzeniu rządu.

Minister wyjaśnił także, iż fundusze przeznaczone na umorzenie czwartej raty podatku rolnego zostały przekierowane na pomoc rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi, jak przymrozki czy ulewy. – „Pomoc trafi do tych, którzy ponieśli straty” – zaznaczył.

Decyzja o zawieszeniu protesty w Medyce

Protestujący, zrzeszeni w „Podkarpackiej Oszukanej Wsi”, zdecydowali się zawiesić protest do 10 grudnia, licząc na odpowiedź ministra na swoje postulaty. Lider protestu, Roman Kondrów, zapowiedział, iż jeżeli nie dojdzie do konstruktywnych rozmów, rolnicy ponownie zablokują drogę i będą domagać się rozmów z premierem.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wracają protesty rolników! Sprawdź kiedy i gdzie

Idź do oryginalnego materiału