Spółka w której wspólnikiem oraz prezesem zarządu jest rolnik ma prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na podstawie art. 116 ust. 6 ustawy o VAT z tytułu kupna produktów rolnych od gospodarstwa należącego również do tego rolnika – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
W sprawie rozpoznanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 10 kwietnia 2025 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.109.2025.2.AK rolnik złożył wniosek o wydanie interpretacji.
Sprzedaż przez rolnika swoich produktów rolnych własnej firmie
We wniosku wskazał, iż prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W spółce z o.o. ma 80 % udziałów, a 20 % jego syn. Podatnik poza swoją firmą prowadzi również gospodarstwo rolne, uprawia i sprzedaje pszenicę, jęczmień, kukurydzę, cebule, buraki cukrowe.
Gospodarstwo rolnika sprzedaje do jego firmy produkty rolne, spółka wystawia fakturę VAT RR oraz wypłaca gospodarstwu zryczałtowany zwrot podatku VAT, który z kolei stanowi podatek VAT naliczony spółki, zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT.
Rolnik sprzedaje produkty rolne nie tylko do swojej firmy, ale także w niewielkim stopniu do innych firm.
Wystawione przez spółkę faktury VAT RR zawierają oświadczenie dostawcy produktów rolnych, iż jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Rolnik chciał wiedzieć, czy spółce, w której wspólnikiem oraz prezesem zarządu jest on przysługuje prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na podstawie art. 116 ust. 6 ustawy o VAT z tytułu kupna produktów rolnych od gospodarstwa należącego również do niego. Jego zdaniem ma takie prawo.
Co mówi ustawa o VAT?
Definicja rolnika ryczałtowego została zawarta w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. Chodzi o rolnika, który dokonuje dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Dostawa produktów rolnych dokonywanych przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z podatku VAT, o czym mówi art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonuje dostawy produktów rolnych, przysługuje natomiast zryczałtowany zwrot podatku VAT, zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT.
Stanowisko rolnika
Rolnik uważa, iż pomimo tego, iż gospodarstwo rolne i jego firma są powiązane, to nie ma to wpływu na prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku VAT przez spółkę, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a produkty rolne nabywane od gospodarstwa są związane z dostawą opodatkowaną. Ceny ustalone przez powyższe podmioty odpowiadają warunkom rynkowym. Gospodarstwo oraz spółka wypełniają wszystkie obowiązki przewidziane w ustawie o VAT.
Stanowisko fiskusa
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko rolnika za prawidłowe.
W uzasadnieniu podkreślił, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy.
Art. 116 ust. 6 ustawy o VAT określa warunki, których spełnienie uprawnia nabywców produktów rolnych do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Ponadto jak wynika ze wskazanego wyżej przepisu warunkiem odliczenia jest, aby nabycie produktów rolnych było związane ze sprzedażą opodatkowaną (art. 116 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT).
W omawianej sprawie zakup przez spółkę produktów rolnych od gospodarstwa jest związane z dostawą opodatkowaną. Spółka będzie płaciła za produkty rolne, a ta płatność należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpi na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Spółka wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie produktów od rolnika ryczałtowego, a oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
W konsekwencji spółce, w której wspólnikiem oraz prezesem zarządu jest rolnik, przysługuje prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na podstawie art. 116 ust. 6 ustawy o VAT z tytułu kupna produktów rolnych od gospodarstwa należącego również do rolnika.