W Światowym Dniu Ochrony Środowiska Romet podsumowuje szereg prowadzonych inicjatyw proekologicznych oraz ogłasza nowe inwestycje, dzięki którym stanie się samowystarczalny energetycznie. Niskoemisyjne aluminium używane do produkcji lekkich i wytrzymałych ram rowerowych, malowanie rowerów ekologicznymi lakierami wodnymi czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w fabryce Romet, która znajduje się na Podkarpaciu to inicjatywy, które zostały wdrożone.
Nieustannie rozwijany obszar ekologii przynosi kolejne innowacje w tym obszarze. Już niedługo – po zakończeniu inwestycji w panele fotowoltaiczne – fabryka Romet będzie energetycznie samowystarczalna. Romet dba o najwyższą jakość rowerów, ale także kompleksowo angażuje się w ochronę środowiska, działając w sposób odpowiedzialny i zrównoważony dla naszej planety i przyszłych pokoleń.
Dla dobra planety
Dzięki proekologicznym działaniom prowadzonym przez Romet, również przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się jazdą na rowerze dbając o własne zdrowie oraz dobro planety.
Ramy do rowerów Romet produkowane są z niskoemisyjnego aluminium, które powstaje w wyspecjalizowanych polskich hutach, w których opracowano autorską metodę produkcji tego surowca. Dzięki pełnej kontroli nad całym procesem produkcyjnym oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, udało się aż o 3/4 zredukować emisję dwutlenku węgla wydzielanego podczas produkcji tego materiału. Co istotne, adekwatności chemiczne i fizyczne tak wytworzonego aluminium pozostają niezmienne, co oznacza, iż ramy rowerów tak samo lekkie i wytrzymałe jak w przypadku poprzednio używanych materiałów.
Niskoemisyjne aluminium używane do produkcji ram to tylko jeden z elementów zrównoważonego rozwoju w Grupie Romet. Troskę o środowisko widać w Romet na każdym etapie produkcji. Nowoczesna fabryka na co dzień korzysta z energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, co znacząco zmniejsza emisję szkodliwych substancji. Do malowania rowerów wykorzystywane są jedynie ekologiczne lakiery wodne, które są o wiele bezpieczniejsze dla środowiska i ludzi. Farby powstałe na bazie wody lepiej kryją powierzchnię, co oznacza, iż tworzą cieńszą warstwę na detalach roweru.
Krótki łańcuch dystrybucji
Dodatkowo Romet tak zaplanował proces produkcji, by w jak największym stopniu korzystać z lokalnej produkcji. Materiały i zasoby pozyskiwane są z wykorzystaniem maksymalnie skróconych łańcuchów dostaw, co pozwala na znaczące zmniejszenie emisji CO2 związanej z transportem. Ponadto materiały z produkcji, takie jak makulatura, folia, aluminium czy resztki farb proszkowych w całości trafiają do recyklingu – są więc ponownie wykorzystywane w kolejnych procesach produkcyjnych.
– W Romet dotrzymujemy słowa, gdy zobowiązujemy się do takiego planowania produkcji, by naszym użytkownikom dostarczać najwyższej jakości rowery, a jednocześnie chronić środowisko naturalne. Dlatego produkujemy ramy w polskiej fabryce na Podkarpaciu, korzystając z krótkiego łańcucha lokalnej dystrybucji. W ten sposób zapewniamy nowe miejsca pracy oraz skracamy drogę transportu do klienta znacząco ograniczając emisję CO2 związaną z transportem. Użytkownicy rowerów Romet mogą liczyć na najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo podczas jazdy, a więc połączenie przyjemności z jazdy na rowerze z korzyściami dla środowiska. Uważnie obserwujemy trendy i dlatego dbamy o przyszłość rowerzystów oraz naszej planety, planując kolejne inwestycje w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju. Nieustannie dążymy do tworzenia produktów przyjaznych środowisku – mówi Wiesław Grzyb, Prezes Romet.
Współczesny Romet to zaawansowane technologicznie rowery o atrakcyjnym designie i doskonałej jakości. Nowa kolekcja Romet nie tylko odzwierciedla obecne preferencje rynkowe, ale także kształtuje je, wyznaczając nowe trendy i stawiając krok w przyszłość elektromobilności rowerowej. Romet jest polską firmą rodzinną, która należy do grona największych producentów rowerów w Europie. Od ponad 75 lat rowery Romet są obecne w życiu wielu pokoleń kolarzy i rowerzystów, a szereg modeli zyskało miano kultowych.