- Impulsem, który sprawił, iż po ponad 50 latach rosyjska państwowa firma Gazprom przestała dostarczać gaz do Austrii, było przejęcie jej surowca przez austriacką grupę OMV w charakterze wyrównania za nieregularne dostawy Gazpormu - podkreślił w poniedziałek Reuters.
OMV było jednym z ostatnich europejskich odbiorców rosyjskiego gazu
OMV było jednym z niewielu pozostałych nabywców rosyjskiego gazu w Europie, gdy Gazprom stracił tam prawie wszystkich swoich klientów w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Przed wybuchem wojny Rosja była największym dostawcą gazu ziemnego w Europie - przypomniała agencja.Reklama
13 listopada OMV poinformowało, iż wygrało sprawę arbitrażową w Niemczech przeciw Gazpromowi na kwotę 230 milionów euro w związku z nieregularnymi dostawami do jego niemieckiej jednostki i zapowiedziało, iż podejmie kroki w celu natychmiastowego wyegzekwowania należności z faktur Gazpromu.
Trzy dni później Gazprom wstrzymał dostawy gazu do austriackiej firmy.
Austriacy nie zapłacili za rosyjski gaz. To pierwszy taki przypadek
Według trzech rozmówców Reutera zbliżonych do Gazpromu i OMV, austriacka firma skonfiskowała dostawy gazu o wartości 230 milionów euro za październik. To był pierwszy raz, kiedy klient z Unii Europejskiej nie zapłacił za gaz Gazpromu - powiedziało jedno ze źródeł.
Rosyjski gigant energetyczny wstrzymał dostawy do Austrii po przejęciu surowca przez OMV - przekazał bliski Gazpromowi rozmówca agencji.
Decyzja OMV to "cios" w wieloletnie interesy Gazpromu
Wstrzymanie dostaw w zeszłym tygodniu daje OMV okazję do argumentowania, iż Gazprom naruszył kontrakty - powiedziało jedno z pięciu źródeł.
Nagły koniec relacji Gazpromu i OMV zaskoczył wiele podmiotów rynku gazu i jest ciosem dla długoletnich wpływów ekonomicznych i politycznych Gazpromu w Europie Środkowej - skomentował Reuters.
Oprócz działań w sprawie nieregularnych dostaw w Niemczech, OMV wszczęło kilka innych spraw arbitrażowych przeciwko Gazpromowi.
***