Rosną ceny pszenicy w Europie

6 miesięcy temu

Rosną ceny pszenicy na międzynarodowych giełdach. Wzrosty widać zarówno w Paryżu, jak i w Chicago. Jakie są tego przyczyny? Jak to wpływa na ceny w Polsce?

Jak liście na wiosnę rosną także ceny pszenicy w polskich skupach. Ożywił się także handel tym zbożem, co widać po zwiększonym ruchu w skupach. Czyżby jedną z przyczyn były zapowiedzi dopłat do sprzedanej pszenicy?

Rosną ceny pszenicy na giełdach

Ceny pszenicy na międzynarodowych giełdach odnotowały wyraźne wzrosty. Już na koniec ubiegłego tygodnia pszenica na Matifie przebiła na koniec sesji granicę 207 EUR za tonę. Kontrakty na kolejne miesiące były jeszcze droższe.

Wykres 1. Rosną ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF

fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel

Wzrosły ceny także na CBoT, gdzie na koniec sesji pszenica w kontraktach na maj osiągnęła cenę niemalże 204 USD za tonę.

Wykres 2. Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBoT)

Ale warto odnotować, iż publikacja cotygodniowej sprzedaży eksportowej wystarczyła, aby zahamować wzrost cen pszenicy. Zaważyła przede wszystkim informacja o tym, iż kilka państw anulowało kontrakty. W wyniku tego tygodniowe zamówienia ze Stanów spadły do 110 tys. ton.

Tymczasem w przetargu na pszenicę wygrywają Bułgaria i Rumunia

Ostatnio Egipt zakupił w przetargu 110 tys. ton pszenicy z Rumunii i Bułgarii. W obu przypadkach cena FOB wyniosła 234,5 USD za tonę. Tymczasem Francja zaproponowała kilka ofert na pszenicę w przedziale 238–243,5 USD/t FOB. Jednakże francuscy dostawcy przegrali z powodu wyższych cen frachtu.

A czy rosną ceny pszenicy w Rosji?

W tym przetargu startowała także rosyjska pszenica, która dominowała w liczbie ofert. Jednakże pomimo faktu, iż Rosjanie wywierali presję na ceny, to nie udało im się wygrać. Cena wszystkich rosyjskich ofert wyniosła 240 USD/t FOB.

Ponadto w tym sezonie na podaż rosyjskiej pszenicy mogą wpłynąć warunki pogodowe. Już teraz niektóre południowe regiony Rosji borykają się z brakiem opadów. Na razie jeszcze nie powoduje to niepokoju, jednakże lokalni producenci z dużym zainteresowaniem będą obserwować pogodę w najbliższych dwóch tygodniach. To te informacje mogły się przyczynić do tego, iż rosną ceny pszenicy na giełdach.

Rosyjska pszenica jest tania, ale przeważa ziarno kiepskiej jakości

Rosyjska pszenica wywiera dużą presję na ceny na świecie i osłabia europejski eksport. Ubiegłoroczne zbiory wyniosły 92,8 mln ton i były wyraźnie niższe niż w 2022 r., kiedy to wyniosły 104,2 mln ton. Jednak rosyjskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, iż prawie połowa z 92,8 milionów ton zebranej pszenicy jest złej jakości. Inspektorzy rosyjskiego ministerstwa rolnictwa przetestowali 6220 próbek z około 55 milionów ton, co stanowi niecałe 19% całkowitych zbiorów.

Według rosyjskiego ministerstwa największa część ubiegłorocznych zbiorów pszenicy, bo prawie 60% była czwartej klasy jakości. Ziarno charakteryzowało się zawartością glutenu między 18 a 22%. Spośród 55 milionów ton przebadanej pszenicy miękkiej, pszenica klasy 1 (20 tys. ton) stanowiła 0,04% całkowitej przebadanej ilości. Tymczasem pszenica klasy 2 (31 tys. ton) — 0,06%, a pszenica klasy 3 (14 mln ton) — 26%. Największą część (26,5 miliona ton) stanowiła pszenica klasy 4, stanowiąca 48,5% całkowitej przebadanej ilości. Pszenica klasy 5 (14 mln ton) stanowiła 25%, podczas gdy pszenica niespełniająca standardów GOST stanowiła 261 tys. ton.

Źródło: e-WGT, kaack-terminhandel, agritel, agraragazat

Idź do oryginalnego materiału