Ponad 40% mikroprzedsiębiorców i prowadzących małe firmy obawia się wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Podobny procent badanych jako obawę wskazuje nierzetelnych kontrahentów.
To dane z najnowszego badania przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH. Wykonano je wśród mikroprzedsiębiorców i prowadzących małe firmy. W badaniu wzięło udział 597 podmiotów, które wskazały swoje obawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Rosnące koszty prowadzenia działalności to coś, czego obawia się blisko połowa z badanych. Ich zaniepokojenie ma jasne podstawy. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce od lat jest coraz droższe. Gwałtowne tempo wzrostu spowodowała rosnąca inflacja i wojna na Ukrainie. Poradzenie sobie z nim mogą utrudniać również nierzetelni, nieterminowo regulujący swoje zobowiązania kontrahenci. Taką obawę wskazało 39,7% ankietowanych.
Warto przeczytać: Upadłości polskich firm. Ich liczba wzrosła w I kwartale 2024 roku
Wzrost składek ZUS, niewypłacalność i zmiany w przepisach
28,2% badanych jako obawę wskazuje ryzyko podnoszenia składek ZUS. Zagrożenie w tym widzą przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy finansują swoją działalność kredytem. W ich przypadku podniesienie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne może przyczynić się do gorszego scoringu bankowego. To z kolei może oznaczać wypowiedzenie przez bank umowy kredytowej, a w konsekwencji upadłość firmy. Z tej samej przyczyny zagrożeniem jest również brak terminowych płatności od kontrahentów. Braku płynności finansowej obawia się 21,3% ankietowanych. Pięć głównych obaw polskich mikroprzedsiębiorców zamykają zmiany w przepisach. Ich negatywnych konsekwencji boi się 20,9% badanych.
„W ostatnich latach byliśmy świadkami szybkich zmian przepisów, bez przeprowadzenia rzetelnej analizy następstw przygotowanych działań. Niestety, ale niejednokrotnie takie podejście skutkowało nieopłacalnością dalszego prowadzenia działalności. Wdrażanie zmian w ten sposób uniemożliwia przedsiębiorcom planowanie rozwoju biznesu w dłuższym okresie” – komentuje Adrian Parol, ekspert rynku finansowego i jeden ze współautorów badania.
Kontrole mniej straszne
Mniejszy odsetek badanych obawia się kontroli prowadzonej przez siebie działalności. Obawę w związku z kontrolą skarbówki wyraziło 14,1% respondentów, kontrolę ZUS jako zagrożenie wskazało 11,3% z nich. Mniejsze wartości wynikają z faktu, iż przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość tego, jakie obowiązki na nich spoczywają. Z tego powodu nie widzą zagrożenia w sprawdzeniu tego, w jaki sposób prowadzą działalność.