Rośnie cena oleju napędowego, akurat w szczycie prac polowych

1 rok temu

Cena oleju napędowego wzrosła w ostatnich dniach. Jest to odpowiedź na bieżące wzrosty cen ropy naftowej na światowych rynkach. Jakie są w tej chwili ceny ON?

Cena oleju napędowego wzrasta już od początku lipca, co powoduje systematyczne spadki marż. Jednakże w ostatnich tygodniach olej podrożał od 6,11 zł/l w połowie czerwca do 6,44 zł/l teraz. Jest to najwyższe notowanie od końca kwietnia tego roku.

Widoczna jest rosnąca cena oleju napędowego na stacjach paliw

W połowie 32. tygodnia 2023 r. średnia cena oleju napędowego na krajowych stacjach paliw wynosiła 6,44 zł/l. To wzrost na poziomie 2 groszy na litrze w skali tygodnia. W okresie wakacyjnym można jeszcze liczyć na wakacyjne upusty cenowe, które stacje paliw stosują od początku lipca. Najpierw wprowadził je Orlen, za nim podążyły inne sieci. Jednakże dotyczą one ograniczonych ilości paliwa. Także większość małych, prywatnych stacji mocno obniżyło swoje ceny, co pozwalało im konkurować z dużymi sieciami paliwowymi.

Jak cena oleju napędowego zmieniła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy?

Obecna cena oleju napędowego jest dużo niższa niż w czasie swojego historycznego maksimum z października ubiegłego roku. Wynosiła ona wtedy 8,08 zł/l. Jednocześnie paliwa kosztują na stacjach o 3–10% mniej niż przed rokiem.
Obecnie na stacjach średnia cena oleju jest o 1,08 zł/l wyższa niż w tygodniu poprzedzającym najazd Rosji na Ukrainę. W niewielkim stopniu na te różnice wpłynął ówczesny kurs dolara, który z drugiej strony zrekompensowały niższe o około 6% notowania ropy Brent.

Jak wyglądają ceny paliw w Polsce na tle innych państw Unii Europejskiej

Dane Komisji Europejskiej (porównanie średnich cen paliw w UE z 07.08.2023) pokazują, iż na początku sierpnia Polska ma jedne z najniższych cen paliw w UE. Ceny te były niższe niż u sąsiadów. To przede wszystkim zasługa wakacyjnych upustów stosowanych przez PKN Orlen i inne stacje.
Średnia cena oleju w Polsce wyniosła, w przeliczeniu, 1,45 euro/l. Na Litwie cena wyniosła 1,47 euro/l, w Czechach 1,50 euro/l. Na Słowacji olej kosztował 1,41 euro/l, zaś w Niemczech 1,76 euro/l.
Tańszy olej w Unii można było kupić w Rumunii (1,41 euro/l) i Bułgarii (1,32 euro/l). Natomiast najdroższy olej w Unii miała Szwecja (2,06 euro/l).

Rosną pewne koszty produkcji, jak właśnie paliw, i to w środku spóźnionych żniw oraz przed pracami polowymi przygotowującymi stanowiska do wysiewu ozimin. Podwyżki dotyczą także pracy ludzkiej. Niestety nie widać tego w ostatecznych cenach płodów rolnych, które w tej chwili są poniżej opłacalności.

Źródło: ewgt.com.pl

Idź do oryginalnego materiału