Rosyjskie ogórki wdzierają się do Polski. Zatrzymano transport – dlaczego?

2 tygodni temu

Zatrzymano transport rosyjskich ogórków, które usiłowano wprowadzić do Polski. Wprawdzie to “tylko” 18 ton, jednak import towarów z Rosji, jak widać, trwa w najlepsze. Jak przedstawia się przykra rzeczywistość?

Transport z Rosji zatrzymany. Dlaczego?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie uniemożliwiła wprowadzenie na polski rynek partii świeżych ogórków. Transport zawierał 18,43 ton towaru. Ogórki, tak jak wspominaliśmy, importowano ze wschodu, a konkretnie z Rosji. Powodem zatrzymania był brak oznakowania w języku polskim.

Wskazany przypadek pokazuje, iż import towarów z Rosji ma się dobrze. Nie jest to jednak dobra wiadomość zarówno dla lokalnych producentów, jak i konsumentów. W minionych miesiącach niejednokrotnie dochodziło bowiem do fałszowania kraju pochodzenia, a ogórki z Rosji były sprzedawane jako produkt z Polski.

Lokalnym producentom niesprawiedliwy wydaje się ponadto fakt, iż handel działa tylko w jedną stronę. Nałożone w minionych latach embargo uniemożliwia bowiem wysyłkę towaru na wschód, a konkretnie do Rosji. Tymczasem, tysiące ton warzyw, których cena jest zauważalnie niższa, zalewają Polskę od wielu miesięcy.

Ile ogórków sprowadzono w 2024 roku?

Ogółem w pierwszych 10 miesiącach 2024 roku do Polski wjechało 70,75 tys. ton ogórków. Informowaliśmy o tym w artykule “Alarmujące dane – ile ton ogórków wjechało do Polski we wrześniu 2024 roku“.

Największym dostawcą jest Hiszpania, która sprzedała 15,28 tys. ton towaru. Na drugim miejscu są Niemcy – 12,96 tys. ton, a podium zamyka Rumunia – 8,73 tys. ton. Rosji daleko szukać nie musimy, gdyż zajmuje ona piąte miejsce. Z tamtejszych stron we wskazanym okresie sprowadzono 7,03 tys. ton. Z kolei Białoruś, którą znajdziemy na dziewiątym miejscu, sprzedała Polsce 1,79 tys. ton towaru. Towar importowano z 26 krajów.

Ile ogórków z Rosji wjechało do Polski we wrześniu 2024?

Ogórki sprowadzano we wrześniu łącznie z 11 krajów, a w Polsce pojawiło się 6,16 tys. ton towaru. Rumunia sprzedała w tym okresie 1,57 tys. ton. Na drugim miejscu znajduje się kontrowersyjny kraj, czyli Rosja. Z tamtejszych stron sprowadzono aż 1,52 tys. ton ogórków. Podium zamykają natomiast Niemcy. Zachodni sąsiedzi Polski wyeksportowali na nasz rynek 1,24 tys. ton. Towar sprowadzano również z Turcji, Hiszpanii, Holandii, Białorusi, Czech, Grecji i Ukrainy. Niewielkie ilości napłynęły do Polski choćby z Indonezji.

Idź do oryginalnego materiału