Cieszące się dużą popularnością i estymą wśród rolników rozsiewacze z serii MDS zostały niedawno wzbogacone o modele, które fabrycznie posiadać będą w swoim wyposażeniu system MDS ISOBUS. Sprawia to, iż tego typu maszyny, które są chętnie kupowane przez mniejsze gospodarstwa, spełniać będą standardy rolnictwa 4.0.
Jak informują przedstawiciele firmy Rauch, wprowadzenie systemu MDS ISOBUS do modeli MDS, jest wprowadzeniem de facto nowej generacji rozsiewaczy nawozów, które komunikują się ze sobą w sposób otwarty, precyzyjnie regulują i elastycznie integrują się z istniejącymi flotami maszyn, bez żadnych ograniczeń systemowych. Zamiast sztywnej technologii, Rauch stawia tutaj na modułową inteligencję, dostosowaną do codziennej pracy, która sprawia, iż ten typ rozsiewaczy będzie jeszcze bardziej wydajny i precyzyjny. Rezultatem jest system rozsiewu, który wykraczać ma daleko poza prostą kompatybilność z Isobus i oferuje tym samym rzeczywistą wartość dodaną w praktyce.
Szerokie możliwości obsługi i konfiguracji
System MDS ISOBUS można obsługiwać bezpośrednio dzięki terminala Isobus ciągnika lub za pośrednictwem zewnętrznego terminala CCI. Ta otwartość pozwala na łatwą integrację z istniejącymi flotami maszyn, niezależnie od producenta ciągnika. Interfejs użytkownika jest intuicyjny i pomimo dużej gęstości funkcji zapewnia szybkie zapoznanie się z systemem oraz bezpieczną obsługę.
Rauch oferuje system MDS ISOBUS w dwóch wersjach: Q i W. Wersja MDS Q Isobus wykorzystuje system regulacji dawki rozsiewu zależny od prędkości jazdy. Do określenia współczynnika przepływu nawozu wymagany jest test kalibracyjny, który można wygodnie przeprowadzić dzięki terminala Isobus. Ta wersja jest wg. przedstawicieli firmy Rauch idealna dla użytkowników ceniących sobie wysoką precyzję i przejrzystość obsługi.

Z kolei wersja MDS W ISOBUS idzie o krok dalej. W tym przypadku zamontowana na ramie waga przejmuje automatyczną i ciągłą kontrolę dawki wysiewu. Eliminuje to potrzebę testów kalibracyjnych, oszczędzając czas i minimalizując potencjalne źródła błędów. Technologia ta oferuje wyraźny wzrost wydajności, szczególnie w gospodarstwach o zróżnicowanych rodzajach i jakościach nawozów.
Użytkownicy mogą osiągnąć pełną integrację systemu w połączeniu z terminalami CCI 800 lub CCI 1200. Oprócz klasycznej obsługi, oferują one również aktywację sterowania sekcjami (automatyczne przełączanie sekcji), śledzenia równoległego (prowadzenie po śladzie wspomagane GPS) oraz kontroler zadań do dokumentowania zadań. Sygnały prędkości są rejestrowane przez odbiorniki GPS, co zapewnia precyzyjną aplikację w każdej chwili, choćby w zmieniającym się terenie lub przy zmiennej prędkości roboczej.
System dostępny również dla ciągników bez Isobus
Tym co szczególnie może zaciekawić rolników posiadających nieco starsze ciągniki jest to, iż system MDS Isobus może być również stosowany w takich maszynach, które tej fabrycznej wiązki Isobus nie posiadają. System można łatwo podłączyć dzięki prostego 3-pinowego zasilacza 12 V (COBO) i 7-pinowego gniazda sygnałowego dla sygnału prędkości jazdy (ISO11786). W połączeniu z nowym kompaktowym terminalem CCI 60, ten pakiet Isobus Lite zapewnia również mniejszym lub starszym ciągnikom dostęp do świata aplikacji cyfrowych, aczkolwiek z ograniczoną funkcjonalnością, bez sterownika zadań lub połączenia GPS.

Koncepcję dopełniają dodatkowe funkcje automatyzacji, takie jak automatyczne zarządzanie na uwrociach i sterowanie sekcjami, które inteligentnie sterują rozsiewaczem i odciążają operatora od konkretnych zadań. System MDS ISOBUS oznacza zatem nie tylko cyfrową precyzję, ale także większy komfort i wydajność w codziennej obsłudze.