W panelu dyskusyjnym pt:” Rozwiazania energetyczne z Brandenburgii i Dolnego Śląska: wkład w zrównoważone zaopatrzenie w energię w Europie”, który odbył się w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wzięli udział Minister gospodarki, pracy i energii Brandenburgii Jörg Steinbach, dyrektor zarządzający Energiequelle GmbH Michael Raschemann, dyrektor Instytutu Fraunhofera ds. Infrastruktury Energetycznej i Energii Geotermalnej IEG Mario Ragwitz, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia „Dolnośląska Dolina Wodorowa” Andrzej Węgrzyn, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski, a także dyrektor Orlen S.A. Grzegorz Jóźwiak. Spotkanie poprowadził Dominik Brodacki, analityk do spraw energetycznych z Polityki Insight.
Podczas panelu omówione zostały ważne aspekty bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego zaopatrzenia w energię z punktu widzenia transgranicznej współpracy regionalnej Brandenburgii i Dolnego Śląska. Pierwszą poruszoną kwestią była rola regionu w zielonej transformacji energetycznej.
Minister Steinbach zwrócił uwagę na konieczność współpracy z polskimi sąsiadami w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Andrzej Węgrzyn opowiedział o strategii dekarbonizacji Dolnego Śląska, która zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. w tej chwili opracowywana jest strategia gospodarki wodorowej do 2030 r. Dolnośląska dolina Wodorowa aktywnie współpracuje również z innymi regionami w Polsce – zwłaszcza z Lubuskiem i Opolskiem, gdyż te regiony posiadają podobne potrzeby energetyczne. Powstaje też Odrzański Korytarz Wodorowy, który będzie służyć m. in. do importu energii.
Zapytany o współpracę między regionami, minister Steinbach zwrócił uwagę na podobieństwo sytuacji w obu krajach – jedynie 3% do 5% energii może być wyprodukowane lokalnie, istnieje więc potrzeba dywersyfikacji źródeł energii, by w razie problemów przesyłać sobie energię regionalnie. Podkreślił również potrzebę przygotowania w skali międzynarodowej ścieżek dla współpracy regionalnej, by ustrzec się powtarzania tych samych błędów.
W kwestii wspierania transformacji energetycznej Mario Ragwitz wspomniał o poszukiwaniu przez firmy rozwiązań dla ciepła neutralnego klimatycznie. Na przykładzie miast Zgorzelec i Görlitz, które przygotowują wspólny projekt sieci ciepłowniczej, zwrócił uwagę na fakt, iż kooperacja lokalna zaczyna rozwijać się jeszcze przed oficjalną państwową.
Grzegorz Jóźwiak zauważył, iż jego firma rozpoczęła prace zarówno nad strategią wytwarzania wodoru i jak i sprowadzaniem go, gdyż docelowe zapotrzebowanie przewyższa możliwości opłacalnej produkcji w Polsce. Orlen zamierza angażować się we współpracę swapową (wymiana w razie potrzeb i optymalizacja kosztów dostaw) oraz projekty pilotażowe na rzecz obniżania emisyjności transportu ciężkiego w regionie. Prowadzą też projekty badawcze, w tym Akademię Wodorową, w której studenci mogą uczyć się na rzeczywistych projektach wdrożeniowych.
Zapytany o niezwiązane z wodorem projekty, Grzegorz Jóźwiak wspomniał o planach składowania przez Orlen CO2 w szelfie norweskim i wyraził chęć skorzystania z doświadczeń niemieckich. Minister Steinbach zauważył, iż dwutlenek węgla może być cennym surowcem energetycznym, nad czym pracują naukowcy z Dortmundu. Michael Raschemann z Energiequelle GmbH opowiedział o projektach, którymi zajmuje się Energiequelle – energii wiatrowej, gazie i biogazie. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy z rolnikami – przez zmiany klimatu pewnych terenów nie opłaca się uprawiać, konieczne jest poszukiwanie rozwiązań na przezbrojenie terenów rolnych. Energiequelle zajmuje się magazynowaniem energii i oddawanie do sieci. Ważne jest dla nich korzystanie z OZE – dla tych projektów otrzymali wsparcie od rządu federalnego. Jest już mała gmina w Brandenburgii zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii, która okazuje siębyć tania.
W kwestii biogazu przedstawiciele zarówno Energiequelle jak i Orlenu zwrócili uwagę na konieczność dialogu z uwzględnieniem sytuacji w regionie. Zwrócono uwagę na wspólny historyczny problem jakim było opieranie energetyki regionu na węglu brunatnym. Polacy mogą uczyć się od Niemców technologii magazynowania energii, a obie strony powinny dekarbonizować przemysł, by ten przetrwał i był w zgodzie z Taksonomią Unii Europejskiej.
Paneliści zwrócili uwagę na konieczność współpracy zarówno na poziomie regionalnym jak i wyższym, instytucjonalnym i państwowym, który czasami powoduje spowolnienie współpracy.
Jako najważniejsze postulaty energetyczne wymieniono zielone molekuły i wodór, projekty cavernowe, a także powołanie ciał zajmujących się współpracą i ulepszenia administracyjne przy zatwierdzaniu inicjatyw – być może również podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie.
Partnerami panelu byli: Economic Development Agency Brandenburg (WFBB) oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.