Ruszyła wypłata dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia a 31 maja 2024 r. Pierwsze płatności są już na kontach rolników. ARiMR rozpoczęła wydawanie decyzji o przyznaniu pomocy i przekazywanie środków rolnikom.
ARiMR poinformowała, iż rozpoczęło się wydawanie decyzji w sprawie płatności do sprzedanego zboża. Rolnicy składali wnioski o to wsparcie do 5 czerwca 2024 r. W piątek, 12 lipca br. wystartowała wypłata dopłat do zboża i przekazywanie pieniędzy na konta rolników.
Wypłata dopłat do zboża: kto otrzyma pieniądze?
Pieniądze trafią do producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych, którzy sprzedali ziarno między 1 stycznia a 31 maja 2024 r. oraz ubiegali się o wsparcie w naborze, który zakończył się 5 czerwca br. Konkretnie to zboże należało sprzedać podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez nie produkcją zwierzęcą. Zaś sprzedaż trzeba było udokumentować fakturą (kopią lub duplikatem). Warunkiem otrzymania dopłat do zboża było złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie w 2023 r. Ponadto gospodarstwo rolnika starającego się o dopłaty musi spełniać kryterium mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Z kolei suma powierzchni upraw, do których może być przyznana pomoc, nie może przekroczyć 300 ha. W przypadku, jeżeli o wsparcie ubiegała się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, limit ustalano na jej wniosek, jako iloczyn 300 oraz liczby członków danej spółdzielni.
Ile pieniędzy otrzymają rolnicy za sprzedane zboża?
Budżet przeznaczony na dopłaty do zbóż wynosi 2,1 mld zł. Jak wynika z informacji ARiMR, wnioski o to wsparcie złożyło ponad 187 tys. rolników, zaś zapotrzebowanie na pomoc przekroczyło zaplanowany budżet. Dlatego w ustalaniu wysokości dopłat zastosowano współczynnik korygujący, wynoszący 0,92. Wypłata dopłat do sprzedanego zboża będzie więc niższa, niż pierwotnie zakładano.
Z kolei wysokość dopłat zależy od gatunku zboża oraz od tego, w jakim przedziale czasowym doszło do jego sprzedaży. Mianowicie, w przypadku rolników, którzy sprzedali ziarno między 1 stycznia a 10 marca 2024 r. stawki wynoszą:
- 1080 zł/ha pszenicy;
- 740 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
Natomiast, gdy rolnik sprzedał zboże między 11 marca a 31 maja 2024 r. stawki wynoszą:
- 1620 zł/ha pszenicy;
- 1110 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
Aby obliczyć, jaka ostatecznie będzie wypłata dopłat do zboża przekazana na konto bankowe rolnika, stosuje się dwa algorytmy:
- powierzchnię upraw zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych) wynikającą z wniosku o płatności bezpośrednie z 2023 r. mnoży się przez stawkę pomocy;
- liczbę ton sprzedanych zbóż, wynikającą z dokumentów potwierdzających transakcję dzieli się przez 5,4 dla pszenicy lub 3,7 dla pozostałych zbóż objętych wsparciem — wynik mnoży się przez stawkę pomocy.
W obydwu przypadkach wynik należy pomnożyć przez współczynnik korygujący, a niższa z kwot wyliczonych na podstawie tych dwóch metod będzie tą, którą otrzyma rolnik.
Sprawdź poprawność danych, aby wypłata dopłat do zboża trafiła na konto
Od piątku realizowane są płatności z tytułu dopłat do sprzedanego zboża. Pomoc jest wypłacana na rachunek wnioskodawcy. Konkretnie ten wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (w tzw. EP). Dlatego, aby mieć pewność, iż wypłata dopłat do zboża trafi bezpośrednio na nasze konto, warto sprawdzić poprawność tych danych. Mianowicie, po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR należy się upewnić, czy w systemie ewidencji producentów widnieje nasz aktualny numer konta i czy jest on poprawny. jeżeli numer konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji. Robi się to poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w systemie ewidencji producentów.
Źródło: gov.pl