Ruszyły dotacje i pożyczki na magazyny energii 2025 – zasady, terminy, kwoty

3 dni temu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął drugi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu “Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektrycznej”. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?

Co obejmuje dofinansowanie?

Program dofinansowania obejmuje:

  • Budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4MWh, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej i przemysłowej na wszystkic poziomach napięcia, które spełniają standardy unijne w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż oraz homologacji. Koszty obejmują: kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające (klimatyzację, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami i odbiorami magazynów.
  • Budowę przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej
  • Konfigurację i adaprację magazynu

Budowa magazynu energii jest w programie obowiązkowym warunkiem przyjęcia wniosku, natomiast pozostałe punkty pozostają dobrowolne dla wnioskującego.

Kto może zostać beneficjentem?

Wniosek mogą złożyć wszyscy przedsiębiorcy, którzy:

  • nie są zobowiązani do zwrotu pomocy publicznej decyzją Komisji Europejskiej, która uznała przyznaną pomoc za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym;
  • nie są objęci sankcjami przyjętymi przez UE (sankcje gospodarcze po agresji Rosji wobec Ukrainy)
  • bez pomocy publicznej nie podjęliby decyzji o inwestycji lub zrealizowałby ją w sposób odmienny, ze względu na ograniczone możliwości finansowe;
  • posiadają własną siedzibę firmy lub oddział na terytorium Polski w momencie składania wniosku.

Z programu wyłączeni zostali przedsiębiorcy z sektora finansowego.

Grant OZE w Śląskiem – kto może uzyskać dofinansowanie i jakie warunki należy spełnić?

Kiedy można złożyć wniosek?

Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym. Jeżeli wnioski otrzymały taką samą liczbę punktów konkursowych, a także posiadają identyczną dojrzałość inwestycji, to decydującym aspektem kolejności umieszczenia wniosków w rankingu będzie data wpływu wniosków.

Wnioski można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przez Generator Wniosków o Dofinansowanie przy pomocy podpisu zaufanego. Termin ich składania przypada na 4.04.2025 r. – 30.05.2025 r. Do końca 2025 r. mają zostać podpisane umowy o otrzymanie dofinansowania.

Na jaką wysokość dofinansowania można liczyć?

Całościowy budżet programu to maksymalnie 4,15 miliardów złotych, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania jest to maksymalna kwota do 3,735 miliardów złotych, a dla zwrotnych (w ramach pożyczki): do 0,415 miliardów złotych. Maksymalnie 30 proc. budżetu programu może zostać przeznaczone na inwestycje danego przedsiębiorstwa lub innych, które są z nim powiązane.

Dofinansowanie w formie dotacji wynosi 45 proc. całkowitych kosztów inwestycji. Wysokość pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych, jeżeli beneficjent jest właścicielem małego przedsiębiorstwa lub o 10 punktów procentowych, jeżeli wniosek dotyczy średniego przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych to pełne (100 proc.) dofinansowanie do kosztów kwalifikowanych. W przypadku warunków preferencyjnych, oprocentowanie będzie wynosić nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku. Z kolei w przypadku warunków rynkowych, oprocentowanie zostanie ustalone na poziomie stopy referencyjnej. Pożyczka może być udzielona na okres maksymalnie 20 lat.

W przypadku inwestycji realizowanych w formule “project finance”, wymagany jest co najmniej 15 procentowy udział własnych środków przedsiębiorcy wnioskującego o dofinansowanie. Środki te nie mogą pochodzić z kredytów bankowych, obligacji czy pożyczek).

Program będzie realizowany w formie dotacji i/lub pożyczki. Zgodnie z regulaminem, wydawanie środków ma nastąpić najpóźniej w grudniu 2028 roku.

Cel programu dofinansowania

Celem programu NFOŚiGW jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także poprawa stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej, dzięki dofinansowaniu na magazyny energii, które zapewniają prawidłową pracę urządzeń podczas przerw w dostawie prądu. Magazyny energii są również synergiczne z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu mogą zmniejszyć rachunki za prąd do minimalnych kwot.

Źródło: gov.pl, PSME

Fot: Canva

Idź do oryginalnego materiału