Rynek nieruchomości w Polsce ma się świetnie. No poza jednym wyjątkiem…

5 miesięcy temu

W drugim kwartale roku inwestycje w rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce osiągnęły rekordowy poziom 1,34 miliarda euro, z wyraźnym wzrostem w sektorze biurowym. Całkowita liczba transakcji inwestycyjnych wyniosła 54.

Rynek nieruchomości w Polsce rośnie w siłę

W pierwszej połowie roku rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce odnotował imponujący wzrost inwestycji, osiągając w drugim kwartale rekordowy wolumen 1,34 miliarda euro. Składały się na to 29 transakcje, w tym cztery zakupy portfeli nieruchomości. Wynik ten stanowi aż 422% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i jest najwyższy od 2022 roku. Łączna wartość inwestycji w pierwszym półroczu wyniosła 1,76 miliarda euro, a drugi kwartał wyraźnie przewyższył pierwszy o 222%. Całkowita liczba transakcji inwestycyjnych wyniosła 54.

W pierwszym półroczu największa część kapitału inwestycyjnego pochodziła z Europy, stanowiąc 73% całości. Dominującą rolę odegrali inwestorzy z Wielkiej Brytanii (34%) oraz Czech (18%). Kapitał krajowy stanowił 10%, a inwestycje z Ameryki Północnej, głównie ze Stanów Zjednoczonych, osiągnęły poziom 3%. Również inwestorzy z Bliskiego Wschodu przyczynili się do wzrostu rynku, wnosząc 3% całkowitego wolumenu.

CBRE

Sektor biurowy na prowadzeniu

Sektor biurowy okazał się być najbardziej dynamicznym segmentem jeżeli chodzi o rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, odpowiadając za 46% całkowitego wolumenu inwestycji. Wynik ten jest czterokrotnie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, głównie dzięki jednej dużej transakcji, obejmującej przejęcie części udziałów portfela CPI. W sektorze handlowym najwięcej transakcji dotyczyło parków handlowych i mniejszych centrów handlowych, z najważniejszą transakcją sprzedaży portfela Cromwell czeskiemu inwestorowi Star Capital Finance.

Jedynym sektorem, który odnotował spadek w porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku, był sektor przemysłowo-logistyczny, który uległ zmniejszeniu o 33%. Największa transakcja w tej kategorii miała miejsce w regionie Poznania, gdzie sprzedano Panattoni Park Poznań XI. W sektorze mieszkaniowym, znanym również jako PRS (Private Rented Sector), zanotowano wzrost zainteresowania inwestorów, głównie dzięki oddaniu do użytku projektów sfinansowanych wcześniej w modelu forward-funding. Zawarto także trzy transakcje w branży hotelowej, z największą dotyczącą sprzedaży Holiday Inn w Józefowie.

Duże zainteresowanie wynajmem powierzchni

Według prognoz CBRE, wolumen inwestycji w drugiej połowie 2024 roku może być podobny lub wyższy niż w pierwszym półroczu. To dzięki finalizowaniu kilku kluczowych transakcji, które mają zostać zrealizowane do końca roku. Wzrost zainteresowania inwestorów oraz bardziej aktywne licytacje, choćby w typowo spokojnych miesiącach letnich, mogą przyczynić się do wzrostu wolumenu inwestycji rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz potencjalnej kompresji stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości.

Bardzo pozytywnym sygnałem jest duży wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni przez najemców, porównując rok do roku jest to wzrost aż o 21%. W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln m kw. powierzchni magazynowej. Głównymi motorami tego popytu były firmy z sektorów 3PL i produkcyjne, choć e-commerce też nie daje o sobie zapomnieć – powiedział, cytowany w raporcie, Michał Śniadała z CBRE.

Harden znów buduje na Zachodnim Pomorzu! Powstaje nowy park logistyczny pod Szczecinem

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału