Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej jest pod coraz większą presją ASF, który lawinowo rozprzestrzenia się w Polsce – 43 ognisko ASF u świń stwierdzono 11 września br. w województwie kujawsko-pomorskim. W ostatnich tygodniach na krajowym rynku mieliśmy do czynienia z problemem dostępności tuczników, jednak ceny oscylowały na tym samym poziomie. Teraz jednak skupu zdecydowały się podnieść cenę o ok. 20-25 gr/kg. Jest to dobra wiadomość dla hodowców, gdyż lekko to poprawi rentowność tego kierunku produkcji. Niestety przez cały czas hodowcy muszą „dokładać” do produkcji. Aktualnie skupy płacą średnio ok. 6,60-6,70 zł/kg.
Ceny skupu tucznika w wadze żywej w latach 2021-2024:
Strategia dla rynku wieprzowiny uratuje rynek?
Pojawiło się światełko w tunelu, jak informuje resort rolnictwa podczas spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Wieprzowiny, sekretarz stanu Jacek Czerniak zapewnił, iż „będziemy wspólnie pracować nad Strategią dla rynku wieprzowiny”. Omówiona została możliwość przygotowania Strategii dla rynku wieprzowiny. Dokument ten, zgodnie z zapowiedziami sygnatariuszy porozumienia w sprawie utworzenia Krajowej Rady Wieprzowiny oraz wzorem innych podobnych dokumentów opracowanych przez zainteresowane sektory, zawierałby usystematyzowane postulaty dotyczące rozwoju rynku wieprzowiny wraz z propozycjami ich wdrożenia oraz byłby oficjalnym dokumentem Krajowej Rady Wieprzowiny.
Uczestnicy rozmów byli zgodni, iż Strategia powinna być sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Przedstawiciele sektora zwrócili uwagą na cztery bloki tematyczne, w ramach których powinny toczyć się prace nad Strategią: walka z ASF, zakres prawa budowalnego, dobrostan zwierząt i genetyki. (Źródło: MRiRW)
Źródło: WIR