Rząd przeznaczy miliardy na media publiczne! Ogromna kwota

21 godzin temu
fot. Adrian Grycuk
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

Do mediów państwowych – w tym Telewizji Polskiej – ma wpłynąć za nieco ponad roku ogromny zastrzyk gotówki z budżetu państwa. Media publiczne prawdopodobnie otrzymają dotację w wysokości aż 3,5 mld złotych, co ma zrekompensować brak wpływów z likwidowanej opłaty za Abonament RTV. Nad środkiem prawnym likwidującym opłatę radiowo-telewizyjną pracuje już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiadomo, kiedy wniesiemy ostatnią opłatę za telewizję i radio.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem ustawy likwidującym Abonament RTV, czyli comiesięczną opłatę, uiszczaną za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub radiowego. Jak informuje serwis Goniec.pl – w tej chwili opłatę tę uiszcza jedynie 800 tys. gospodarstwo domowych, czyli zaledwie jedna trzecia uprawnionych. Egzekwowaniem opłaty zajmuje się w tej chwili Poczta Polska, która posiada uprawnienia m.in. do zwrócenia się do Urzędu Skarbowego po należne pieniądze od płatników.

Abonament RTV ma zniknąć z początkiem 2026 roku. Rząd przeznaczy z budżetu 0,9 proc. PKB w ramach rekompensaty

Słaba ściągalność opłaty radiowo-telewizyjnej powoduje jednak, iż władze podjęły kroki w celu jej likwidacji. Początkowo rozważano zastąpienie jej nową „opłatą audiowizualną”, która byłaby pobierana od posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych wraz z podatkiem dochodowym (PIT). Wygląda jednak na to, iż odstąpiono od tego pomysłu.

Według informacji, do których dotarł „Fakt” – 2025 rok miałby być ostatnim, w którym obowiązywałby Abonament Radiowo-Telewizyjny. Opłata miałaby zostać zniesiona z początkiem 2025 roku.

Co zrekompensuje mediom publicznym brak wpływów z opłaty abonamentowej? Obecny plan zakłada wpisanie kosztów utrzymania mediów rządowych do budżetu państwa, co ma odpowiadać rocznym wydatkom w wysokości 0,9 proc. PKB. Byłoby to – według obecnego stanu – 3,5 mld złotych rocznej dotacji dla mediów publicznych.

Idź do oryginalnego materiału