W 2024 roku na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce sfinalizowano przeszło 120 transakcji o łącznej wartości ponad 4,8 mld EUR. To imponujący wzrost wolumenu o 136 proc. względem 2023 roku, przy liczbie transakcji półtora razy wyższej niż w poprzednim roku.
Wynik ten zbliżył się do poziomu średnich rocznych wartości odnotowanych w latach 2015–2017 (4,6 mld EUR), choć przez cały czas pozostaje o prawie 30 proc. niższy od średniej z lat 2018–2022, który był najbardziej aktywnym okresem na polskim rynku inwestycyjnym.
Mocna pozycja sektora handlowego
Sektory handlowy miały odpowiadał za 33,9 proc. w całkowitym wolumenie. W 2024 roku wartość inwestycji w sektorze handlowym przekroczyła 1,6 mld EUR, z czego ponad 1 mld EUR pochodziło z trzech największych transakcji. Wśród nich znalazła się m.in. sprzedaż portfela sześciu centrów handlowych do Star Capital Finance za 285 mln EUR.
Inwestorzy przez cały czas skupiają się na parkach handlowych i mniejszych obiektach. Przykłady takich transakcji to sprzedaż parków handlowych BIG Gorzów i Glinianka do Big Shopping Centers czy Pasażu Grodziskiego i Pasażu Kępińskiego do Falcon Investment Management. Wśród mniejszych obiektów na liście transakcji znalazły się m.in. Smart Park Syców, zakupiony przez Saller Group, oraz Smart Park Zgorzelec, nabyty przez Newgate Investment.
– Parki handlowe i obiekty typu convenience przez cały czas cieszą się wzięciem, i to odpowiedź na zmieniające się preferencje konsumentów, którzy coraz częściej wybierają zakupy blisko domu. Ubiegłoroczne stabilne wyniki sektora handlowego, mimo trudnych warunków rynkowych, wskazują na jego odporność i perspektywy dalszego rozwoju – mówi Mark Richardson, Head of Investment, Savills.
Najbardziej aktywnym inwestorem pod względem liczby transakcji w minionym roku było Big Shopping Centers, które dodało do swojego portfela cztery nieruchomości. Natomiast Nepi Rockcastle, dzięki dwóm dużym akwizycjom, zainwestowało najwyższą kwotę w sektorze handlowym.
Magazyny w strategicznych lokalizacjach
Segment magazynowo-przemysłowy odpowiadał za ponad 26 proc. całkowitego wolumenu. W sektorze magazynowym i przemysłowym w 2024 roku zawarto około 30 transakcji, co jest wynikiem zbliżonym do 2023 roku, w którym odnotowano ich 26. Całkowita wartość transakcji wyniosła prawie 1,26 mld EUR, co daje wzrost o 27 proc. rok do roku. Pod względem wartości i liczby transakcji sektor uplasował się na trzecim miejscu podium.
Najwięcej transakcji dotyczyło nowoczesnych obiektów magazynowych w strategicznych lokalizacjach, co podkreśla niesłabnącą atrakcyjność Polski jako centrum logistycznego Europy Środkowo-Wschodniej.
W 2025 roku prognozowany jest znaczący wzrost sektora, szczególnie w związku z planowaną finalizacją przez Ares Management Corporation akwizycji międzynarodowego portfela GLP Capital Partners Limited. Transakcja szacowana jest na 3,7 mld USD, z czego część obejmie polski rynek.
Nowi inwestorzy
Rodzimi inwestorzy odpowiadali za około 10 proc. transakcji, nabywając nieruchomości o łącznej wartości blisko 0,5 mld EUR w ponad 40 transakcjach. Inwestorzy z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Ukrainy i państw bałtyckich) odpowiadali za blisko 20 proc., a inwestorzy z RPA za ponad 20 proc. wolumenu transakcji.
2024 rok przyniósł wejście na polski rynek nowych inwestorów. Po raz pierwszy na zakupy nad Wisłę udali się m.in.: południowoafrykański Emira Property Fund, który nabył 25 proc. udziałów w DL Invest, brytyjska Sona Asset Management (inwestycja w CPI Property Group – zakup 49 proc. udziałów) oraz estoński Summus Capital, który kupił dwa budynki biurowe.