Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Radzie Fiskalnej

1 dzień temu

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Radzie Fiskalnej, co oznacza, iż Rada ma być wybierana przez Sejm za zgodą Senatu na czteroletnią kadencję.

Sejm przyjął poprawki Senatu, zgodnie z którymi członków Rady ma powoływać Sejm za zgodą Senatu, a pierwsi kandydaci do Rady mają zostać zgłoszeni do Sejmu do 30 września 2025 r. Sejm opowiedział się także – zgodnie z propozycją Senatu – za ujednoliceniem zasad wyboru członków RF przez wszystkie instytucje, które mają prawo wyboru. Jednocześnie poparł skrócenie kadencji Rady z pięciu do czterech lat.

Sejm przyjął także poprawkę poszerzającą również wykaz osób, które nie mogą zostać członkami Rady, o m.in. radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządów powiatów i województw. Zaakceptowano też poprawkę, na mocy której rząd będzie musiał stronie społecznej przekazywać plan budżetowo-strukturalny lub jego nowelizację, a Rada Dialogu Społecznego będzie musiała niezwłocznie taki dokument zaopiniować.

Przyjęto także szereg poprawek doprecyzowujących, legislacyjnych i technicznych.

Ustawa o Radzie Fiskalnej dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą, Rada Fiskalna będzie niezależną instytucją doradczo-ekspercką. Jej zadania to: ocena prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi, a także ocena spójności i efektywności krajowych ram budżetowych, a w określonych przypadkach również zawieszenia stabilizującej reguły wydatkowej.

W skład Rady wejdzie siedmiu ekspertów i praktyków, wybieranych m.in. przez stronę społeczną, samorządową i środowisko akademickie. W celu powołania i odwołania członków RF konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii komisji sejmowej. Rada Fiskalna rozpocznie realizację swoich zadań w 2026 r., w 2025 r. zostaną natomiast wyłonieni jej członkowie.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału