Sektor MŚP wierzy w poprawę swojej sytuacji. Zmiana negatywnego trendu

10 miesięcy temu

Prowadzący mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczynają pozytywniej prognozować swoją przyszłość. Choć dane w najnowszym badaniu „Skaner MŚP” są lepsze niż uzyskane poprzednio, to do pełnego optymizmu jeszcze trochę brakuje.

Skaner MŚP to cykliczne badanie przeprowadzane przez Instytut Keralla Research. Od 2009 roku bierze w nim udział około 500 przedsiębiorców. Pozyskane informacje pomagają w rozpoznaniu nastrojów i oczekiwań sektora. Wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku ukazują powolne odwracanie dotychczasowej tendencji.

Jest lepiej, choć do optymizmu jeszcze trochę brakuje

Jednym z punktów oceny jest wskaźnik KERNA. Za jego pomocą przedstawia się nastroje panujące wśród przedsiębiorców. Przyjmuje wartości od -100 do 100 pkt. Im niższa wartość wskaźnika, tym gorsze nastroje wśród przedsiębiorców. W najnowszym badaniu wyniosła ona -59,02 pkt. Choć do optymizmu wciąż jeszcze daleko, jest to już lepsza informacja niż ubiegłoroczne -83,04 pkt wskaźnika.

Wskaźnik KERNA wciąż nie przyjmuje jednak dodatnich wartości. Jako przyczyny takich wyników można wskazać bieżące problemy, z którymi wciąż mierzą się mali i średni przedsiębiorcy. Zaliczyć można do nich ciągle malejące marże oraz problemy ze sprzedażą produktów i usług. Widać jednak, iż sytuacja ulega stopniowej poprawie.

Duże nadzieje sektora MŚP

Choć więcej niż 21% badanych deklaruje, iż ich sytuacja pogorszyła się w minionym roku, to duża część z nich wierzy w jej poprawę. Blisko 31% badanych spodziewa się poprawy swojej sytuacji ekonomicznej w 2024 roku. Największą część z nich stanowią producenci i usługodawcy.

Optymistyczne podejście sektor MŚP przejawia również względem sytuacji ekonomicznej Polski. W jej poprawę wierzy 30% badanych, co jest najwyższą wartością w tej kwestii od początku prowadzenia tego badania. Pogorszenia sytuacji ekonomicznej kraju spodziewa się 19% badanych, co wobec blisko 50% tej wartości w poprzednim badaniu można uznać za zmianę trendu.

Ma ona potwierdzenie również w skłonności do inwestycji. Wskaźnik ZAIR, który określa skłonność inwestycyjną, osiągnął dla sektora MŚP wartość -46,94 pkt. Jest to najwyższa wartość od 2022 roku.

Warto przeczytać: Najniższe emerytury w Polsce wynoszą zaledwie kilka groszy. Od marca nastąpi waloryzacja

Idź do oryginalnego materiału