Semi Opened House projektu Pracowni Górnik Architects z międzynarodową nagrodą

archinea.pl 1 rok temu

Monochromatyczna forma budynku wpisana w ramy konstrukcyjne, definiujące jego kształt i wyznaczające perspektywy widokowe wyrosła w lesistej okolicy na Górnym Śląsku. Będący w trakcie realizacji obiekt zdobywa już uznanie na świecie. Pracownia Architektoniczna Górnik Architects właśnie otrzymała za projekt srebrną nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie A’Design Award & Competition.


Semi Opened House
Projekt: Górnik Architekci – Mateusz Górnik, Magdalena Górnik

Semi Opened House


Semi Opened House to surowy minimalizm, ale dzięki bliskości ogrodu jego bryła ubrana w zieleń nieco łagodnieje. Prostopadłościenna forma domu zamknięta została w prostych kształtach i na prostym planie. Zasadnicza kubatura powstała na nieregularnym rzucie, kompozycję obiektu podkreślają jednak żelbetowe ramy, które spinają założenie w spójną całość. Każda rama to inny obraz wypełniony żywą zielenią zmieniającą się wraz z porą roku. Budynek żyje w rytmie przyrody i pod jej wpływem naturalnie transformuje. Tarasy i zielone dziedzińce płynnie przenikają do wnętrz wypełniając je światłem lub cieniem i całą paletą barw.


Projekt Semi opened House to wiele godzin rozmów, konsultacji i wypracowywania koncepcji z Inwestorami. Ten bardzo kreatywny proces poszukiwania zaprowadził nas do ostatecznej wizji, którą właśnie realizujemy. Zależało nam na tym, by dać bryle możliwość ewolucji, transformacji i udało się to dzięki ubogaceniu konstrukcji w elementy natury – zielone dachy i pełne roślin tarasy – mów Mateusz Górnik, główny architekt Pracowni Górnik Architects i dodaje – architektura oszczędna w formie doskonale współgra z otoczeniem i jest idealnym tłem okalającej ją zieleni, grając jednocześnie główną rolę w naszej opowieści.


Dynamiczny konkret


Elewacje wykończono konsekwentnie w betonowych szarościach. Dzięki licznym wnękom, wycięciom w monolitycznej bryle i wewnętrznym atriom budynek zachowuje swoją dynamikę. Większość funkcji usytuowano na poziomie parteru, z zielonego dachu wyłania się jednak niewielki kubik zwieńczony stromym dachem, z przestrzeni którego mieszkańcy mogą wyjść na zielony taras. Cały budynek został zaprojektowany w technologii żelbetowej, przez co jest oszczędny, minimalistyczny i surowy, natomiast wszystko, co go otacza i wypełnia jest miękkie i przytulne. Bryła nie nawiązuje do sąsiadującej rozproszonej zabudowy.

Architekci z tytułami


Silver A’Design Award to nie pierwsze tak znaczące wyróżnienie dla Pracowni Górnik Architects z Górnego Śląska. Mateusz Górnik – założyciel firmy w 2020 roku znalazł się w prestiżowym zestawieniu 40 under 40, najbardziej obiecujących europejskich architektów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Zespół projektantów ma na swoim koncie wiele nagród m.in. w 10. jubileuszowej edycji konkursu o nagrodę im. Stanisława Witkiewicza, w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego czy w World Architecture Awards. Architekci Magdalena i Mateusz Górnik tworzą architekturę nowoczesną, ale z nawiązaniem do tradycji, minimalistyczną w formie, ale plastyczną i poddającą się transformacjom. Łamią stereotypy i wciąż poszukują nowatorskich rozwiązań technologicznych, pozostających w zgodzie z naturą.


Zdjęcia z budowy domu


Idź do oryginalnego materiału