SGH i Saxo Bank startują z nowymi studiami podyplomowymi

6 dni temu

Niski poziom wiedzy wciąż pozostaje jedną z głównych barier w skutecznym zarządzaniu finansami osobistymi w Polsce szczególnie w obszarze oszczędzania i inwestowania. Połowa osób, które nie inwestują, wskazuje właśnie brak wiedzy jako główną przeszkodę[1]. Na tę lukę odpowiadają nowe studia podyplomowe „Finanse osobiste: oszczędzanie, inwestowanie, finansowanie”, które uruchomiła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie w partnerstwie z Saxo Bank. Program jest skierowany do osób, które chcą zdobyć praktyczne kompetencje w zakresie zarządzania finansami niezależnie od dotychczasowego doświadczenia. Pierwsza edycja rusza już jesienią.

Pomnażanie oszczędności wciąż sprawia Polakom trudność, choć coraz pewniej czują się w zarządzaniu codziennymi pieniędzmi – potrafią oszczędzać i planować wydatki[2]. Inwestowanie przez cały czas jest niszą – również z powodu braku wiedzy i zaufania, a niekoniecznie wyłącznie niedostatecznego kapitału. Ten najczęściej trzymany jest na lokatach bankowych (około 40%), a udział akcji w portfelach inwestycyjnych Polaków wynosi 4,5%, co plasuje nas na końcu zestawienia państw UE. Jednocześnie świadomość finansowa rośnie: aż 72% osób dostrzega potrzebę zwiększenia wiedzy i umiejętności w tym zakresie. 42% osób nieinwestujących deklaruje, iż zrozumiałe informacje pomogłyby im rozpocząć przygodę z inwestowaniem, a 23% wskazuje, iż udział w praktycznym szkoleniu ułatwiłby im podjęcie pierwszej decyzji inwestycyjnej[3].

– Wiedza to dziś największa bariera, ale też największy kapitał, który może realnie zmienić sposób, w jaki zarządzamy finansami. Zanim podejmiemy pierwszą decyzję inwestycyjną, chcemy zrozumieć mechanizmy, ryzyka i szanse. To naturalne – jak pokazują badania, aż 90% nieinwestujących nie akceptuje żadnej straty lub toleruje jedynie niewielką[4]. Strach przed stratą w połączeniu z brakiem wiedzy blokuje wielu ludzi przed działaniem. Dlatego potrzebujemy rzetelnej, praktycznej edukacji finansowej – takiej, która odpowiada na realne potrzeby i buduje zaufanie do rynku. Nowe studia podyplomowe SGH i Saxo to dokładnie taka propozycja: solidny program, eksperci z rynku, konkretne narzędzia i praktyka, inwestycja w kompetencje, które zostają na lata – mówi dr Kamil Gemra, kierownik studiów podyplomowych i wykładowca SGH.

Dla 90% Polaków pieniądze oznaczają przede wszystkim bezpieczeństwo i wolność. 91% przyznaje, iż zdrowie finansowe ma ogromny wpływ na inne aspekty życia – w tym zdrowie psychiczne, społeczne i fizyczne. Mimo to, niemal 60% dorosłych Polaków nie czuje się dziś bezpiecznie finansowo – ani w perspektywie kilku, ani kilkunastu lat. Zaledwie 39% podejmuje działania, które mogą zabezpieczyć ich emeryturę, a najwięcej osób oszczędza z myślą o najbliższych kilku latach (55%), znacznie rzadziej (25%) – o bardziej odległej przyszłości. Dlatego inwestowanie to dla wielu osób szansa nie tylko na ochronę majątku przed inflacją, ale też na zbudowanie przyszłości dzieci czy spokojne starzenie się.

– Misja edukacyjna jest integralną częścią tego, co robimy w Saxo. Chcemy wspierać ludzi w budowaniu finansowej niezależności poprzez dostęp do wiedzy, narzędzi i globalnych rynków. Dlatego szczególnie cieszymy się, iż możemy realizować ten cel wspólnie z SGH, uczelnią, która od lat wyznacza standardy jakości w edukacji ekonomicznej. To partnerstwo to konkretne wsparcie dla tych, którzy chcą lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Wiemy, iż ponad połowa inwestorów polega dziś głównie na własnej wiedzy i analizach, dlatego wierzymy, iż te studia pomogą uczestnikom nie tylko nauczyć się inwestować, ale też zyskać kompetencje, które pozwolą im świadomie kształtować swoją przyszłość finansową – mówi Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za rozwój Saxo Banku w Polsce.

Nowe studia podyplomowe SGH i Saxo

Studia podyplomowe „Finanse osobiste: oszczędzanie, inwestowanie, finansowanie” to program Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie realizowany w partnerstwie z Saxo Bank, platformą inwestycyjną z duńską licencją bankową. Skierowane są do osób, które chcą wzmocnić swoje kompetencje finansowe – zarówno tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem, jak i tych, którzy chcą usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców SGH oraz praktyków z rynku – ekspertów z obszaru finansów osobistych, inwestowania, zarządzania ryzykiem. Uczestnicy poznają narzędzia inwestycyjne – w tym także te dostępne na globalnych rynkach – i nauczą się, jak świadomie i odpowiedzialnie z nich korzystać. Program trwa dwa semestry.

Rekrutacja na pierwszą edycję już ruszyła.

[1] Badanie „Polak Inwestor 2024”.

[2] O ile przypis nie wskazuje inaczej, dane pochodzą z raportu „Zdrowie finansowe Polaków. Raport z badania ilościowego” opracowany na zlecenie Programu Analityczno-Badawczego Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

[3] Badanie „Polak Inwestor 2024”.

[4] Ibidem.

Źródło: Saxo Bank

Idź do oryginalnego materiału