Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski zapowiada dialog z rolnikami. Ministerstwo czeka na szczegółowe postulaty od protestujących, którzy dzisiaj manifestują w siedzibie resortu rolnictwa. Jak zaznaczył minister, konieczne jest merytoryczne odniesienie się do ich żądań, a także ocena tego, co już zostało zrealizowane.
5 x STOP. Prostet rolników w Warszawie
Protestujący rolnicy przedłożyli wcześniej pięć kluczowych żądań. Wśród nich znalazły się kwestie, które już były przedmiotem rozmów podczas protestów pod koniec 2023 roku i na początku 2024 roku. Dodatkowo pojawił się nowy postulat sprzeciwu wobec umowy handlowej UE-Mercosur.
Stanowisko MRIRW do protestu rolników
Na oficjalnej stronie MRiRW możemy przeczytać oficjalne stanowisko dot. protestów rolniczych w Warszawie. Oto one:
1. Stop dla umowy UE-Mercosur
Ministerstwo Rolnictwa podkreślało negatywne skutki tej umowy dla polskich i europejskich rolników, szczególnie w zakresie zasad konkurencyjności. W tej sprawie Polska zyskała wsparcie Francji i innych krajów, próbując zbudować mniejszość blokującą tę umowę na forum UE. Działania rządu koncentrują się również na wprowadzeniu mechanizmów ochrony rynku wewnętrznego oraz kontroli standardów produktów importowanych.
2. Stop napływowi towarów rolnych z Ukrainy
Dzięki wprowadzeniu tzw. hamulców bezpieczeństwa w unijnym rozporządzeniu z czerwca 2024 roku, udało się ograniczyć niekontrolowany import towarów rolnych z Ukrainy. Ministerstwo prowadzi także rozmowy na temat przyszłych regulacji handlowych z Ukrainą, planując działania związane z członkostwem tego kraju w UE.
3. Stop Zielonemu Ładowi
Protesty rolników doprowadziły do uproszczenia i złagodzenia niektórych zapisów Zielonego Ładu. Najważniejsze zmiany to:
- wyłączenie z kontroli gospodarstw do 10 ha,
- zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów,
- wprowadzenie dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.
Ministerstwo planuje dalszy przegląd Zielonego Ładu w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE.
4. Stop niszczenia polskich lasów i łowiectwa
Ministerstwo podejmuje działania na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej i łowieckiej, by ograniczyć szkody wyrządzane przez dziką zwierzynę. Wspiera również inicjatywy związane z zalesianiem i nasadzeniami na słabych użytkach rolnych.
5. Stop wygaszaniu polskiej gospodarki
Działania ministerstwa koncentrują się na wsparciu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz dywersyfikacji rynków zbytu. Szczególną uwagę zwrócono na eksport drobiu i przetworów mlecznych, m.in. do Chin. Rząd kładzie również nacisk na wprowadzenie równych warunków konkurencji w imporcie produktów spożywczych spoza UE.
Co dalej?
Jak czytamy, Ministerstwo Rolnictwa kontynuuje dialog z rolnikami, który rozpoczął się po objęciu kierownictwa przez Czesława Siekierskiego. Kolejne spotkanie zaplanowano na 15 stycznia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Wezmą w nim udział związki i organizacje rolnicze oraz inicjatorzy obecnego protestu.
Jakie macie zdanie na ten temat?
Zachęcamy do śledzenia najnowszych informacji na naszej stronie Agro Profil.