Ostatnie ciepłe dni sprzyjały pracom polowym. Producenci warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki) rozpoczęli formowanie redlin. Niektórzy zdecydowali się także na wysiew nasion.
Uprawa warzyw korzeniowych na redlinach umożliwia uzyskanie długich i wyrównanych korzeni spichrzowych oraz zwiększenie plonu ogólnego i handlowego. Przed przystąpieniem do formowania redlin pod uprawę warzyw korzeniowych, gleba powinna być dobrze napowietrzona i starannie uprawiona. Przy formowaniu redlin istotna jest odpowiednia wilgotność gleby. Zbyt duża powoduje m.in. przywieranie ziemi do elementów roboczych maszyn, zwiększenie oporów i poślizgu kół ciągnika oraz zwiększenie zużycia paliwa, co dzisiaj ma duże znaczenie. Z kolei zbyt mała wilgotność gleby powoduje m.in. obsypywanie się redlin i pogorszenie struktury gleby.
Prawidłowo wykonany zabieg formowania redlin umożliwia uzyskanie długich, kształtnych korzeni spichrzowych oraz ułatwia późniejszy zbiór kombajnem.
Tak jak pisaliśmy w poprzednich postach, w najbliższych dniach szykuje się zmiana pogody. Dlatego producenci warzyw korzeniowych chcąc wykorzystać pogodną aurę ruszyli na pola ze sprzętem do formowania redlin. Niektórym udało się także posiać nasiona. Na jednym z plantacji pracowały maszyny firmy Weremczuk. Formowanie redlin w tym gospodarstwie odbywał się agregatem AUR-2, wyposażonym w mechaniczny napęd glebogryzarki i wału formującego. Elementy spulchniające wyposażone są w odporne na ścieranie zęby. Podczas tego zabiegu powierzchnie boczne redlin są ugniatane, a środek pozostaje spulchniony. Do siewu nasion zastosowano tutaj siewnik MAX Pneumatic.