Siła wyższa w rolnictwie. Pomoc bez wniosków rolników

3 miesięcy temu

Siła wyższa w rolnictwie oraz wyjątkowe okoliczności w sektorze rolnym UE — uzyskały jednolitą definicję. Ma to na celu jednakowe zabezpieczenie rolników, którzy zmagają się z nieprzewidywalnymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Wszystko w kontekście otrzymywania płatności ze Wspólnej Polityki Rolnej.

„Siła wyższa w rolnictwie” — Komisja Europejska ogłosiła nowe wytyczne dotyczące stosowania pojęcia. Ma to być krokiem w kierunku zmniejszenia unijnej biurokracji, tak powszechnie krytykowanej podczas rolniczych protestów.

Siła wyższa w rolnictwie — dlaczego jest ważna dla producentów rolnych?

Nowe wytyczne zaprezentowane w komunikacie KE z 25.06.24 mają ujednolicić stosowanie przepisów dotyczących siły wyższej przez władze krajowe w całej UE. Historycznie, 22 lutego br. Komisja przedstawiła swoje pierwsze działania na rzecz uproszczenia procedur w tym zakresie. Natomiast 15 marca przedstawiła propozycję ukierunkowanej rewizji WPR. Następnie weszła ona w życie 25 maja po zatwierdzeniu przez Radę i Parlament Europejski.

Pojęcie siły wyższej jest ważne dla rolników, którzy nie są w stanie spełnić wszystkich wymagań WPR z powodu nieprzewidywalnych wydarzeń. Do takich zalicza się poważne susze, powodzie czy przymrozki. Dzięki zastosowaniu tego wytłumaczenia rolnicy mogą przez cały czas otrzymywać dopłaty. choćby wtedy, jeżeli nie są w stanie wypełnić wszystkich swoich obowiązków. Decyzję o zastosowaniu siły wyższej podejmują poszczególne państwa członkowskie na podstawie odpowiednich dowodów i zgodnie z prawem rolnym Unii.

Siła wyższa w rolnictwie — teraz bez indywidualnych wniosków

Do tej pory stosowanie siły wyższej było zwykle restrykcyjne i oceniane na zasadzie indywidualnych przypadków. Jednak Komunikat Komisji z 25.06. wyjaśnia, iż siła wyższa w rolnictwie może być użyta do wszystkich rolników na określonym obszarze dotkniętym poważnymi i nieprzewidywalnymi klęskami żywiołowymi lub zjawiskami meteorologicznymi. To oznacza, iż rolnicy na dotkniętym obszarze nie będą musieli składać indywidualnych wniosków. Ponadto nie będę zobowiązani dostarczyć dowodów spełnienia warunków siły wyższej.

To będzie zmniejszenie obciążeń administracyjnych

Komisja określiła warunki, które pozwalają na założenie, iż wszyscy rolnicy na danym obszarze są klęską objęci. Natomiast państwa członkowskie będą po prostu musiały potwierdzić wystąpienie poważnej klęski żywiołowej lub zjawiska meteorologicznego. Dodatkowo określą obszar, który został dotknięty tym wydarzeniem, którego skutkom nie można było zapobiec mimo zachowania należytej staranności.

Do określenia tego obszaru państwa członkowskie mogą wykorzystać np. dane satelitarne. Czyli nie będzie konieczności korzystania z danych z poszczególnych gospodarstw. W przypadku niektórych zdarzeń krajowe administracje mogą także brać pod uwagę, jak wyjaśnia KE, dodatkowe czynniki. Zalicza się do nich: nachylenie terenu, rodzaj gleby czy rodzaj upraw, aby określić poszkodowane terytorium bez potrzeby indywidualnego sprawdzania tego w poszczególnych gospodarstwach. Na przykład przymrozki mogą nie wpływać na wszystkie uprawy w ten sam sposób. Także ciągłe opady deszczu mogą mieć różne skutki dla terenów o różnym nachyleniu i różnej zdolności retencyjnej gleby — tłumaczy Komisja.

Nie tylko więc rolnicy będą mieli łatwiej. Mianowicie w sytuacji ciężkiej klęski nie będą musieli zajmować się wnioskami o płatności. Również władze zwalnia się z indywidualnej oceny każdego przypadku.

Ciężko pracowaliśmy, aby rozwiązać obawy rolników dotyczące zmniejszenia biurokracji i zwiększenia elastyczności. Rolnictwo jest jednym z zawodów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne i ich konsekwencje. Dzięki dzisiejszym wyjaśnieniom rolnicy mogą mieć pewność, iż przez cały czas otrzymają wsparcie z WPR, choćby w obliczu dramatycznych klęsk żywiołowych — podkreśla Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.

Źródła: Komisja Europejska

Idź do oryginalnego materiału