Skandaliczna interwencja na dworcu. Jest reakcja PKP S.A.

2 dni temu
Zdjęcie: Autorstwa Radek Kołakowski - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32825770


Skandaliczna interwencja ochroniarzy na dworcu Warszawa Wschodnia wobec młodego miłośnika kolei, który fotografował obiekt. Nagranie, w trakcie którego osoby chroniące dworzec wyzywały i groziły chłopakowi, trafiło do sieci. PKP S.A. wydało w tej sprawie oświadczenie.

Autorstwa Radek Kołakowski – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32825770

Choć w regulaminie dworców nie widnieje żaden zapis o zakazie fotografowania, ochrona dworca Warszawa Wschodnia, widząc osobę wykonującą zdjęcia, podjęła interwencję. Ta znacznie odbiegała od standardów, przyjętych przez zarządcę dworca – spółkę PKP.

Jak widać na filmie zarejestrowanym przez autora kanału „Audyt obywatelski” na YouTube, ochroniarze wyzywali chłopaka od „kretynów” i zastraszali „prawomocnym wyrokiem PKP za spowodowanie zagrożenia terrorystycznego”. Informowali jednocześnie o nakazie posiadania zezwolenia na fotografowanie obiektu, co w praktyce nie jest prawdą.

Na nagraniu słychać m.in. dialog:

– Minister nie wyznaczył jeszcze znaku… (-chodzi o znak informujący o zakazie fotografowania – przyp. red.)

– W d**e mam k*rwa ministra – odpowiada jeden z ochroniarzy.

[…]

– Dlaczego pan krzyczy? – pyta autor nagrania.

– Jakbyś trafił na mnie nie byłoby tej rozmowy, jak teraz, bo byś leżał tu skuty – odgrażał się inny pracownik ochrony.

Jak informuje autor nagrania, ochronę dworca świadczy firma zewnętrzna DGP Security Partner, co potwierdza w oświadczeniu PKP S.A.

„Pracownicy ochrony, którzy zachowali się w sposób niedopuszczalny, nie będą już świadczyć usług na rzecz PKP S.A. W stosunku do agencji ochrony (przypominamy, iż ochroną dworców zajmują się firmy zewnętrzne) zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z umowy” – czytamy w oświadczeniu.

Jak dodaje PKP S.A., niedługo przeprowadzone zostaną także ponowne szkolenia z zasad komunikacji z pasażerami i innymi użytkownikami dworców oraz z przepisów dotyczących fotografowania na dworcach.

– Zapewniamy, iż ze swojej strony wielokrotnie informowaliśmy pracowników ochrony, iż na dworcach kolejowych nie ma zakazu fotografowania lub filmowania przez osoby prywatne lub przez dziennikarzy” – podsumowuje spółka.

Idź do oryginalnego materiału