Składowanie bel słomy — przepisy mówią jasno. Złamiesz je? Zapłacisz!

1 dzień temu

Przepisy ściśle regulują, w jakiej odległości od budynków, dróg, czy linii elektrycznych dozwolone jest składowanie bel słomy i innych produktów roślinnych. Dowiedz się, jakie kary grożą za przechowywanie słomy i innych produktów roślinnych sprzecznie z przepisami.

Składowanie bel słomy, ściśle mówiąc zasady z tym związane reguluje § 42 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 822, z późn. zm.).

Składowanie bel słomy — odległość od budynków, dróg, lasów

Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza powierzchni 1 000 mkw. lub kubatury 5 000 mł.

Zgodnie z przepisami, przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

  • od budynków wykonanych z materiałów palnych — 30 m, natomiast od budynków niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym — 20 m,
  • od dróg publicznych i torów kolejowych — 30 m,
  • od dróg wewnętrznych i od granicy działki — 10 m,
  • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia — 30 m,
  • od lasów i terenów zalesionych — 100 m,
  • między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe — 30 m.

Poza tym wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych. Słomę i inne produkty roślinne należy także składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. Dodatkowo w przypadku składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Składowanie bel słomy na polu jest dozwolone, jeżeli odległość od lasu nie jest mniejsza, niż 100 m

fot. Canva

Kary za nieprawidłowe składowanie słomy

Przepisy przewidują kary za niezgodne z przepisami składowanie bel słomy i innych produktów roślinnych. Mianowicie niedopełnienie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas zbioru, transportu lub składowania palnych płodów rolnych grozi aresztem, grzywną albo karą nagany. Mówi o tym art. 82 § 2 pkt 9 Kodeksu wykroczeń.

Ponadto należy pamiętać o ustawianiu silników spalinowych na niepalnym podłożu, w odległości co najmniej 10 metrów od materiałów palnych. Należy również zabezpieczyć urządzenia wydechowe maszyn rolniczych pracujących na polu przed wylotem iskier. Produkty roślinne należy także przechowywać w sposób uniemożliwiający ich samozapalanie.

Kary za naruszenie zakazu wypalania słomy

Należy również pamiętać o zakazie wypalania słomy i pozostałości roślinnych na polach. Wynika on z § 43 wskazanego wyżej rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. oraz z Kodeksu wykroczeń. Wypalanie trawy, słomy i innych pozostałości roślinnych w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Wskazane wyżej kary grożą za:

  • wypalanie trawy, słomy i innych pozostałości roślinnych w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także
  • bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania.

Wynika to z z art. 82 ust. § 4 Kodeksu wykroczeń.

Idź do oryginalnego materiału