Śluzak ziemniaka w Wielkopolsce. Wykryto groźną bakterię

1 dzień temu

W Warcie wykryto niebezpiecznego wroga upraw ziemniaka – bakterię Ralstonia solanacearum, wywołującą chorobę zwaną śluzakiem ziemniaka. Choć nie stanowi ona zagrożenia dla ludzi ani zwierząt, jej obecność w Wielkopolsce, będącej kluczowym regionem dla produkcji ziemniaka w Polsce, budzi poważne obawy o przyszłość plonów i może prowadzić do znacznych strat gospodarczych.

Groźna bakteria w Warcie

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, coroczne badania prowadzone w ramach „rutynowego monitoringu zagrożeń dla upraw rolnych” wykonywane na podstawie próbek wody z rzeki Warty oraz roślin psianki słodkogórz porastającej brzegi, wykazały, obecność bakterii wywołującej chorobę ziemniaków.

To Ralstonia solonacearum wywołująca chorobę nazywaną śluzakiem ziemniaka. Jak podaje WIORiN, bakteria ta jest agrofagiem znajdującym się na tzw. liście kwarantannowej, co oznacza, iż podlega obowiązkowemu zwalczaniu.

Czy jest jakieś zagrożenie dla ludzi?

WIORiN uspokaja, iż Ralstonia solonacearum jest bakterią niezagrażającą życiu ani ludzi, ani zwierząt. Niestety, sytuacja wygląda inaczej w przypadku roślin uprawnych, w których może spowodować straty gospodarcze.

– Nie ma innych metod jej zwalczania jak tylko zastosowanie metod kwarantanny. Rozprzestrzenienie się bakterii Ralstonia solanacearum może wpłynąć na redukcję areału uprawy roślin żywicielskich, z których szczególnie istotnym żywicielem jest ziemniak – czytamy w komunikacie WIORiN.

Uprawa ziemniaków w Wielkopolsce. Co dalej?

Jak przypomina WIORiN, wykrycie bakterii Ralstonia solanacearum w Wielkopolsce będącej największym producentem ziemniaka towarowego (jadalne i przemysłowe) w kraju oraz piątym względem areału produkcji ziemniaków, stwarza zagrożenie dla upraw.

Dlatego na specjalnie utworzonej podstronie znajdującej się TUTAJ, będą publikowane aktualne komunikaty i informacje dotyczące wykryć tej bakterii oraz zakres koniecznych do podjęcia działań.

Śluzak ziemniaka. Jak rozpoznać?

Śluzak ziemniaka znany jest rolnikom również pod nazwą bakteryjne więdnięcie roślin psiankowatych. Wywołuje ją bakteria Ralstonia solanacearum. Do głównych objawów śluzaka ziemniaka zalicza się:

  • więdnięcie liści,
  • zabarwienie łodyg,
  • wyciek śluzu,
  • zamieranie roślin.

Śluzak ślimaka podlega obowiązkowemu zwalczaniu z uwagi na to, iż jest organizmem kwarantannowym. Kiedy wystąpi, należy usuwać i niszczyć zakażone rośliny.

Idź do oryginalnego materiału