Spadek cen warzyw na krajowym rynku. Z jednym wyjątkiem

2 tygodni temu

Jak podają ekonomiści z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego, w I kwartale 2024 r. nastąpił spadek cen większości warzyw na polskim rynku. Z jednym wyjątkiem. Sprawdzamy, które warzywo nie potaniało oraz jakie są perspektywy dla cen warzyw w kolejnych miesiącach.

W pierwszym kwartale 2024 r. odnotowano spadek cen większości warzyw w relacji do ubiegłego roku. Jakie były tego przyczyny? Jakie są prognozy na najbliższe miesiące? Sprawdzamy.

Warzywa tańsze niż przed rokiem

Jak wynika z analizy ekonomistów, koniec I kwartału 2024 r. przyniósł spadek cen wielu warzyw na polskim rynku. Według danych GUS, w marcu br. ceny detaliczne warzyw były o 4,8% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyraźny wzrost cen odnotowano tylko w przypadku ziemniaków. Wprawdzie ziemniaki dominują w strukturze zakupów warzyw Polaków. Jednak choćby wzrost ich cen nie przełożył się na odwrócenie ogólnej tendencji spadkowej. Według analityków, w przypadku niektórych warzyw, takich jak papryka, pomidory i ogórki, tegoroczny spadek cen jest efektem bazy statystycznej. Bowiem ubiegłoroczne ceny tych warzyw były wywindowane do ponadprzeciętnych poziomów z powodu strat w uprawach w Hiszpanii i Maroku.

Spadek cen warzyw — jakie przyczyny?

Jeśli chodzi o warzywa spod osłon, w obecnym sezonie tendencje podażowe są odwrotne niż przed rokiem. Mianowicie na europejskim rynku w I kwartale 2024 r. odnotowano wysoką podaż tańszych pomidorów z Maroka. Spowodowało to m.in. protesty hiszpańskich producentów tych warzyw. Bowiem, jak wynika z danych KE, ceny pomidorów w Hiszpanii w marcu 2024 r. były aż o 37% niższe w relacji do poprzedniego roku. Kolejną przyczyną spadku cen warzyw uprawianych pod osłonami byłą mniejsza presja kosztów zużycia energii. Ściśle mówiąc, chodzi o niższe ceny nośników energii oraz cieplejszą zimę. Jak wynika z danych IERiGŻ, ceny krajowych ogórków spod osłon w bieżącym sezonie są aż o 42% niższe niż przed rokiem. Ponadto duży spadek cen, bo o 25% w relacji rok do roku, zaliczyła cebula. W przypadku tego warzywa główną przyczyną jest zmniejszony popyt na rynkach zagranicznych. W konsekwencji, sezonowe wzrosty cen nie są tak wyraźne jak w okresie 2022/2023.

Czy ceny warzyw przez cały czas będą spadać?

Zdaniem analityków, można oczekiwać, iż ujemna dynamika roczna cen większości warzyw utrzyma się do końca bieżącego sezonu 2023/2024. Dodatkowo scenariusz niższych cen warzyw wspiera wcześniejsza wegetacja w obecnym sezonie. Bowiem może to przyspieszyć podaż warzyw w pierwszym półroczu 2024 r. Z kolei ceny warzyw w drugim półroczu 2024 r. będą zależały w dużej mierze od czynników pogodowych. Jak twierdzą ekonomiści, możliwe, iż pod wpływem poprawy sytuacji dochodowej konsumentów w 2024 r. wzrośnie popyt na przetwory warzywne, m.in. w sektorze HoReCa.

Źródło: Agro Nawigator, Centrum Analiz PKO Banku Polskiego

Idź do oryginalnego materiału