W poniedziałek na konferencji "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański przedstawili plan gospodarczy na najbliższe lata. "Szefowie Microsoftu i Google'a będą moimi gośćmi w Polsce za kilka dni i będziemy dopinali ich plany inwestycyjne" - powiedział wówczas szef polskiego rządu. Premier podkreślił, iż szefowa Google'a przekazała mu, iż Polska jest "w centrum zainteresowania" firmy i jest to "najlepsze miejsce do inwestowania w Europie". "Google chce się zaangażować w działania, które uczynią nasze sieci energetyczne inteligentnymi" - dodał Tusk. Google jest spółką zależną firmy Alphabet. Oferuje takie produkty i platformy, jak: wyszukiwarka, Mapy, Gmail, Android, Google Play, Chrome i YouTube. Reklama
Inwestycje gigantów w Polsce. Premier spotkał się z prezesem Google'a
- Wspólnie z panem premierem rozmawialiśmy o ogromnych szansach dla Polski w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przywództwo, ambicje oraz talent dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji. Polska to w tej chwili największy hub inżynieryjny Google. (...) Ekosystem technologiczny Polski był budowany przez Google od ponad 20 lat - powiedział prezes Alphabet i Google.
- Dzisiaj ogłaszamy podpisanie nowego memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinie energetyki i cyberbezpieczeństwa oraz innych obszarów. Zakładamy, iż w ten sposób przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc. Będziemy również rozszerzać nasze programy szkoleniowe, które docelowo mają objąć ponad milion Polaków - stwierdził Sundar Pichai.
Polska i Google ustanowią strategiczne partnerstwo na rzecz przyspieszenia użycia AI - napisał koncern w materiałach udostępnionych w miejscu konferencji w Warszawie. W tym kontekście wymienił wsparcie Polski we wdrażaniu AI w kluczowych sektorach: cyberbezpieczeństwa, ochrony zdrowia i w energii. Według Google'a generatywna sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld euro PKB w Polsce albo 8 proc. PKB w ciągu 10 lat.
Donald Tusk: Google będzie tutaj coraz bardziej obecny
- Kiedy 11 lat temu zapraszałem Twoją firmę, Google’a, do współpracy z Polską, (...) to nie myślałem, iż nasza kooperacja będzie miała taką imponującą puentę, o jakiej dzisiaj mówiliśmy. (...) Naszym największym atutem są oczywiście młodzi i utalentowani ludzie. (...) Deklaracja to zobowiązanie Google'a, iż przystąpi do akcji edukacyjnej i przeszkoli milion Polaków, o ile chodzi o nowoczesne narzędzia, głównie sztuczną inteligencję - powiedział premier.
- Google będzie tutaj coraz bardziej obecny. Dziękuję za podpisanie tego memorandum pomiędzy Google a Polskim Funduszem Rozwoju, tworzymy ramy, które umożliwią także większe zaangażowanie także inwestycyjne Google'a w Polsce - stwierdził szef polskiego rządu. - Cieszę się, iż prowadzący tutaj swoje start-upy mogą być bardzo pomocni np. w deregulacji. Rozmawialiśmy o deregulacji, o konkurencyjności. Google także może być częścią tego wielkiego, ambitnego projektu, jakim jest deregulacja gospodarki i administracji europejskiej - dodał.
Prezes Google'a był już w Polsce
To nie jest pierwsza wizyta Pichaia w Polsce. W 2019 r. uczestniczył w Central and Eastern European Innovation Roundtable m.in. razem z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami biznesu z regionu. W 2021 inaugurował Region Google Cloud w Warszawie, podczas którego również rozmawiał z Morawieckim. Warszawę odwiedził też w 2022 r. w ramach wizyty w Europie i też spotkał się wtedy z ówczesnym premierem.
W kwietniu 2021 r. Google uruchomiło region Google Cloud w Warszawie, czyli centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Podczas inauguracji inwestycji zapowiedziano zwiększenie wydajności i prędkości aplikacji korzystających z usług Google Cloud oraz dostępności i stabilności chmury Google'a. Wtedy był to 25. taki ośrodek na świecie i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.
Rok później, w marcu 2022 r., Google ogłosiło kolejne inwestycje w Polsce, warte 2,7 mld złotych, przeznaczone na centrum inżynieryjne rozwoju technologii chmurowych, które mieści się w zakupionym przez firmę biurowcu na Woli - The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego. Informowano, iż docelowo w centrum będzie mogło pracować 2,5 tys. osób. W 2023 roku Google w Polsce zatrudniało ok. 1,4 tys. osób. Firma informowała, iż warszawskie centrum jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie.