Mieszkańcy Jaworzna sprzeciwiają się powstaniu nowych bloków przy ul. Wandy. Zbierają podpisy pod petycją wyrażającą ich sprzeciw. W petycji mówią, iż ,,wniosek zakłada zmianę zagospodarowania terenu i budowę bloków odbiegając od formy architektonicznej otaczającej planowaną inwestycję”.
Przypomnijmy, iż projekt złożony przez inwestora zakłada powstanie czterech, czterokondygnacyjny budynków mieszkalnych. Jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi o możliwość powstania w tym miejscu jedynie domów jednorodzinnych. Inwestor korzysta w tym przypadku z możliwości opisywanej ustawą Lex deweloper.
Właśnie to spotkało się z wielkim sprzeciwem tamtejszych mieszkańców, którzy w swoim wniosku przeciwko tej inwestycji piszą:
NIE ZGADZAMY SIĘ na INWAZYJNĄ DZIAŁALNOŚĆ DEWELOPERA, który nabył działkę z przeznaczeniem pod zabudowę domów jednorodzinnych,
TERAZ MAKSYMALIZUJĄC ZYSKI CHCE WYBUDOWAĆ 4 BLOKI (88 mieszkań)
Ta koncepcja wg. wnioskodawców niszczy istniejący układ urbanistyczny zgodny z zasadami uchwalonymi przez Radę Miejską w 2019 r. Inwestor kupujący tę działkę wiedział, iż jest ona przeznaczona na budowę budynków jednorodzinnych, a teraz według mieszkańców, chcę zmaksymalizować swoje zyski.
Inicjatorem petycji jest pan Maciej Jura, który w tamtej okolicy mieszka i to jego ten problem dotyka. Ma on poparcie swoich sąsiadów i osób zamieszkujących tamtejszą okolicę. Zbiera on podpisy, aby wyrazić niezadowolenie i sprzeciw ludzi, których ta inwestycja może osobiście dotknąć.
Jednym z głównych argumentów mieszkańców jest zwiększenie ruchu drogowego na ul. Wandy, która jest dość wąska, a na poboczu stoją zaparkowane auta. Nie jest ona więc przystosowana do zwiększenia się liczby mieszkańców, a co za tym idzie również samochodów. Stworzyłoby to zagrożenie dla pieszych, w szczególności dla dzieci, które udają się do pobliskiej szkoły podstawowej nr 13.
Mieszkańcy mówią, iż już w tym momencie ul. Wandy ma słabą przepustowość, szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Również sama okolica należy do bardzo spokojnych.
,,Tu nie miało być bloków! Dlatego właśnie mieszkańcy zdecydowali się na kupno tam mieszkań” – mówi Pan Maciej.
Również wybudowały się tam parę lat temu nowe domy, właśnie ze względu na cichą okolicę i fakt, iż działki były na to przeznaczone. Wybudowanie ponad 13-metrowych bloków zwiększy zacienie tego miejsca, co jednak sprawi kolejny wielki kłopot tamtejszym mieszkańcom, szczególnie tym, którzy mieszkają w domach i posiadają instalacje paneli fotowoltaicznych. Zimą nie będą mogli oni wytwarzać energii.
Sprzeciw wobec nowej inwestycji na ul. Wandy zrodził się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej planu budowy nowej inwestycji. My również pisaliśmy o tym fakcie, link poniżej:
Nowe bloki mają zostać wybudowane przy ulicy Wandy. Miasto czeka na uwagi do wniosku
Maciej Jura udostępnił nam swoje dane kontaktowe, aby mieszkańcy Jaworzna, którzy są przeciwni temu pomysłowi, mogli podpisać się pod petycją.
Tel. 785 796 785, e-mail: [email protected]
Nie ma minimalnej wymaganej liczby podpisów, ale im więcej, tym lepiej. Tylko wtedy głos sprzeciwu będzie słyszany. Czas na złożenie jakikolwiek uwag odnośnie projektu mieszkańcy mają do 6 listopada 2023 roku.
Treść petycji:
WNIOSEK
Dotyczy: Wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą „Budowa czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z niezbędną infrastrukturą techniczną” na działkach nr 2515, 2517, 2513, 2511, 2644 w obr. 200 położonych w rejonie ul. Wandy w Jaworznie”. Wniosek obejmuje budowę budynków cztero kondygnacyjnych, łącznie 88 mieszkań.
Dodatkowe objaśnienie: Działki nr 2515 i 2517; obręb 200 m. Jaworzno, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Nr VIII/98/219 z dnia 30 maja 2019 r.) są przeznaczone jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Złożony przez Dewelopera (Zakład Usługowo-Handlowy „ZMIROB” Rolnik, Ząbek Sp. Jawna, ul. Glinczańska 7, Tychy) wniosek zakłada zmianę zagospodarowania terenu i budowę bloków odbiegając od formy architektonicznej otaczającej planowaną inwestycję nieruchomości zaburzając ład urbanistyczny.
My niżej podpisani Mieszkańcy ul. Wandy oraz okolic w mieście Jaworznie wnosimy o odrzucenie wniosku złożonego do Rady Miejskiej w Jaworznie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Jaworzna w dniu 12-10-2023 r.
UZASADNIENIE
Nadrzędnym celem działań Rady Miejskiej powinno być zagwarantowanie ładu przestrzennego poprzez takie ukształtowanie przestrzeni, które tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, gospodarczo-społeczne, środowiskowe, kulturowe oraz utrzymywać zasadę dobrego sąsiedztwa. Powstająca w sąsiedztwie zabudowanych już działek nowa inwestycja powinna zatem odpowiadać nie tylko charakterystyce urbanistycznej (kontynuacja funkcji w tej chwili obowiązującego MPZP: parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, linii zabudowy i intensywności wykorzystania terenu), ale i architektonicznej (gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych) zabudowy pomiędzy którą ma powstać. Przyjęcie wniosku dewelopera (Zakład Usługowo-Handlowy „ZMIROB” Rolnik, Ząbek Sp. Jawna, ul. Glinczańska 7, Tychy) będzie całkowitym złamaniem zapisów obecnego ładu przestrzennego, oraz obowiązujących Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.
I. Rys historyczny
Bloki na osiedlu Pańska Góra powstały w drugiej połowie lat 70. Zostały wybudowane w osiedlu domków jednorodzinnych, burząc częściowo ład architektoniczny istniejącego już osiedla. Mimo posadowienia bloków w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, architekci zadbali aby ściany bloków sąsiadujących z okolicznymi domami jednorodzinnymi były ślepe i spełniały zasady dobrego sąsiedztwa. w tej chwili zaprojektowane bloki „wchodzą” w zabudowę domów jednorodzinnych oknami umiejscowionymi ze wszystkich stron projektowanych budynków oraz tarasami na dachach.
W latach poprzednich Rada Miejska Miasta Jaworzna uchwalając kolejne Plany Miejskiego Zagospodarowania Przestrzennego dla tej dzielnicy nie pogłębiała problemów ładu architektonicznego powiększającego się osiedla domów jednorodzinnych – decydując jednogłośnie o zabudowie jednorodzinnej dla tego terenu. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Nr VIII/98/219 z dnia 30 maja 2019 r.) obszar został przeznaczony do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Obecnie, w dalszym ciągu powinna być utrzymana zabudowa jednorodzinna przedmiotowego terenu, nie powinien mieć miejsca trend kontynuowania budowy bloków wśród domków jednorodzinnych jaki miał miejsce w ubiegłym wieku. Budowa budynków wielorodzinnych cztero kondygnacyjnych na terenie przeznaczonym na budowę domów jednorodzinnych, zniszczy istniejący układ urbanistyczny, który powinien być chroniony zgodnie z zasadami uchwalonymi przez Radę Miejską w dniu 30 maja 2019 r.
II. Obecny MPZP
W otoczeniu planowanej inwestycji znajduje się zabudowa kameralna jednorodzinna obecny MPZP przedstawia jednoznacznie możliwości zabudowy przedmiotowego terenu zabudową jednorodzinną (maksymalnie dwoma kondygnacjami, o wysokości nie większej niż 9 m).
-
Obecny MPZP został uchwalony w 2019 roku. W uzasadnieniu uchwały zatwierdzającej obowiązujący plan zagospodarowania dla tego obszaru NR VIII/98/2019 z dnia 30 maja 2019r, znalazły się stwierdzenia:
-
„Realizując wymogi wynikające z art. 1 ust. 2 – 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 z pozn. zm.) plan uwzględnił je w następujący sposób:
1. Wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury oraz walory architektoniczne i krajobrazowe zapewnia się m.in. poprzez:
1) ustalenie nieprzekraczalnych linii zabudowy ograniczających sytuowanie budynków w stosunku do terenów przyległych, uwzględniając potrzeby wynikające z minimalizowania konfliktów przestrzennych na styku z sąsiadującą zabudową mieszkaniową jednorodzinną;
2) ustalenie zabudowy o parametrach i wskaźnikach urbanistycznych oraz zasadach kształtowania zabudowy nawiązujących do otoczenia – teren zabudowy jednorodzinnej (występuje na północ i wschód od obszaru planu). (…)
-
12. Ustalając przeznaczenie terenu i sposób zagospodarowania oraz korzystania z terenu wyważono interes publiczny i interes prywatny. Kierowano się przy tym przede wszystkim polityką przestrzenną miasta ustaloną w aktualnym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz możliwościami rozwojowymi wynikającymi z aktualnych (…) analiz ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Ważnym interesem publicznym jest kontrolowana urbanizacja miasta w oparciu o akt prawa miejscowego jakim jest MPZP. (…)”
Zgodnie z powyższym uzasadnieniem uważamy, iż przez cały czas powinna być utrzymana zabudowa jednorodzinna przedmiotowego terenu. W ciągu ostatnich lat powstawały tu tylko i wyłącznie domy jednorodzinne, co podkreśla charakter osiedla i powinno to zostać utrzymane.
III. Infrastruktura drogowa
Dopuszczenie do realizacji tego przedsięwzięcia będzie miało negatywny wpływ na sąsiadujące budynki a jednocześnie przyczyni się do zwiększenia gęstości zaludnienia, a tym samym intensywności ruchu. Inwestor zaplanował drogę wewnętrzną, bez możliwości wyjazdu z osiedla (droga zawraca pod ostatnim blokiem).
Ponadto deweloper otrzymał informację w Wydziału ED Urzędu Miejskiego o zapewnieniu przyjęcia dzieci do szkoły Nr 13 przy ul. Urzędniczej 11, do której wg przedstawionej koncepcji, dojazd z planowanej inwestycji prowadzi przez ulicę Kołłątaja i Wandy. Dojazd do szkoły ulicą Wandy prowadzi przez długi odcinek drogi, który jest wąski (ok 3m), ma jeden pas ruchu, nie ma na nim chodnika ani pobocza, nie posiada również oświetlenia ulicznego. Zwiększenie intensywności ruchu samochodowego bez inwestycji w infrastrukturę ulic dojazdowych do szkoły dodatkowo stworzy zagrożenie dla lokalnej społeczności w tym najbardziej dla dzieci, które codziennie poruszają się pieszo idąc do szkoły i z niej wracając. Dodatkowo sprawę bezpieczeństwa komplikuje fakt zbyt gwałtownie poruszających się samochodów, miało już miejsce kilka wypadków a prośby okolicznych mieszkańców o ustawianie policyjnych patroli wzdłuż drogi niestety nie wiele dały. Obecna intensywność ruchu pieszego w kierunku szkoły wymusiła w tym roku budowę nowego przejścia dla pieszych w ciągu komunikacyjnym ul. Kołłątaja z ulicą Wandy, co obrazuje i podkreśla wzmożony ruch pieszych na ul. Wandy, na drodze do (i ze) szkoły. Należy tutaj podkreślić również, iż ulica Wandy już teraz boryka się bardzo poważnie ze słabą przepustowością ruchu samochodowego, ponieważ prowadzi nie tylko do szkoły ale również do ścisłego centrum miasta. Powstanie rzeczonej inwestycji tylko spotęguje już istniejące problemy, stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców.
PODSUMOWANIE
Niniejszym jak na wstępie wnosimy o odrzucenie wniosku dewelopera Zakład Usługowo-Handlowy „ZMIROB” Rolnik, Ząbek Sp. Jawna, ul. Glinczańska 7, Tychy w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej „Budowa czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z niezbędną infrastrukturą techniczną” na działkach nr 2515, 2517, 2511, 2516, 2644; obręb 200 m. Jaworzno ze względu szkodliwość rzeczonej inwestycji dla ogółu społeczności lokalnej.
SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA
MIESZKAŃCY ul. Wandy oraz okolic
zgodnie z załączoną listą podpisów
Miasto Jaworzno