Sprzedaż DB Schenker przyklepana! Chociaż związkowcy kręcili nosem

3 miesięcy temu

Deutsche Bahn oficjalnie zatwierdziła sprzedaż swojej spółki logistycznej DB Schenker międzynarodowemu gigantowi transportowemu DSV. Transakcja, wyceniona na 14,8 mld euro, stanowi jedną z największych umów w historii europejskiego sektora transportu i logistyki.

Sprzedaż DB Schenker oficjalnie zatwierdzona

Rada nadzorcza Deutsche Bahn oficjalnie zatwierdziła sprzedaż DB Schenker na nadzwyczajnym posiedzeniu, tym samym ostatecznie przesądzając o przejęciu spółki przez DSV. Choć umowa została ogłoszona już we wrześniu, transakcja napotkała opór związków zawodowych, które próbowały przekonać Deutsche Bahn do zmiany decyzji.

Jednak DSV, duński lider w branży logistycznej, przedstawił najkorzystniejszą ofertę, co ostatecznie zapewniło mu zwycięstwo w walce o DB Schenker. Swojej zgody udzielił również rząd federalny, co było konieczne do sfinalizowania transakcji zgodnie z Federalnym Kodeksem Budżetowym.

DB Schenker, posiadający biura w ponad 1850 lokalizacjach i zatrudniający około 72 700 pracowników w ponad 130 krajach, to jeden z największych graczy na światowym rynku logistyki. DSV, która w ostatnich latach dynamicznie rosła poprzez akwizycje, zamierza zainwestować dodatkowy miliard euro w rozwój DB Schenker, by w pełni wykorzystać potencjał tej globalnej marki.

Wyznaczyliśmy jasne cele, aby strukturalnie zmodernizować Deutsche Bahn w obszarach infrastruktury, operacji i rentowności oraz skupić się na działalności podstawowej. Wpływy ze sprzedaży znacznie zmniejszą zadłużenie Deutsche Bahn, co przyczyni się do zwiększenia stabilności finansowej Grupy DB. Jednocześnie DB Schenker zyska silnego właściciela w postaci DSV – powiedział Richard Lutz, dyrektor generalny Deutsche Bahn.

DB Schenker brennt auch pic.twitter.com/FAhyV98kNK

— Toro79 (@tomroe79) September 11, 2024

Strategiczne cele Deutsche Bahn

Deutsche Bahn, będąc państwowym gigantem kolejowym, od dłuższego czasu borykała się z problemem rosnącego zadłużenia, co wymusiło sprzedaż jednej z jej najbardziej dochodowych spółek. Zgodnie z planami, wpływy z tej transakcji mają pomóc w restrukturyzacji infrastruktury kolejowej oraz poprawie operacyjności spółki, co ma najważniejsze znaczenie w kontekście rosnących wymagań związanych z transportem przyjaznym dla środowiska.

Sprzedaż DB Schenker stanowi istotny kamień milowy dla Deutsche Bahn w jej staraniach o pełne skoncentrowanie się na restrukturyzacji infrastruktury kolejowej w Niemczech oraz zapewnieniu ekologicznych przewozów pasażerskich i towarowych w Niemczech i Europie – wyjaśnił Werner Gatzer, przewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bahn.

Mimo iż wszystkie najważniejsze zgody zostały już uzyskane, ostateczne zamknięcie transakcji planowane jest na przyszły rok, po pełnym uzyskaniu zatwierdzeń regulacyjnych. Wartość umowy, wraz z przewidywanymi odsetkami do momentu jej finalizacji, wyniesie aż 14,8 mld euro. DSV już planuje inwestycje w infrastrukturę oraz rozwój nowych usług logistycznych, co pozwoli obu firmom jeszcze skuteczniej rywalizować na globalnym rynku transportu i logistyki.

Nowy rozdział dla DB Schenker i DSV

Po przejęciu DB Schenker przez DSV, obie firmy będą dążyć do dalszej integracji i wykorzystania synergii, które wynikają z połączenia ich operacji. DB Schenker ma stać się kluczowym elementem strategii wzrostu DSV, co może przełożyć się na lepsze wyniki finansowe obu firm w nadchodzących latach.

Sprzedaż DB Schenker jest nie tylko dużym krokiem dla Deutsche Bahn, ale także ważnym wydarzeniem na rynku logistycznym, który przechodzi dynamiczne zmiany. DSV, dzięki tej transakcji, umacnia swoją pozycję w czołówce największych globalnych graczy logistycznych, jednocześnie otwierając sobie drzwi do dalszego wzrostu i ekspansji.

DB Schenker to bowiem prawdziwa perła w koronie Deutsche Bahn. Firma logistyczna regularnie przynosi wysokie zyski, co pomaga utrzymać finansową stabilność grupy. W pierwszej połowie ubiegłego roku Schenker wypracował imponujący zysk operacyjny w wysokości 520 milionów euro, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy wyników finansowych DB po trudnym okresie pandemii. Cały rok zakończył się dla Schenker zyskiem rzędu 1,8 miliarda euro, co pomogło na jakiś czas wyciągnąć Deutsche Bahn z operacyjnych problemów.

Początkowo w wyścigu o DB Schenker brało udział kilku gigantów, w tym między innymi Maersk i Bahri, jednak niemal wszyscy wycofali swoje oferty. W grze pozostały tylko dwie firmy: duński gigant logistyczny DSV oraz konsorcjum kierowane przez CVC Capital Partners. Dziś dowiedzieliśmy się, iż firmę przejmie ten pierwszy i ma ambitne plany dalszego rozwoju niemieckiej kury znoszącej złote jaja.

Firma zapewniła, iż zamierza chronić miejsca pracy i inwestować w przyszłość DB Schenker 1 miliard euro w ciągu kolejnych kilku lat. Celem tych inwestycji ma być zwiększenie rentowności spółki po przejęciu. Dla DSV, ta transakcja nie tylko umocni pozycję na rynku, ale także umożliwi dalszą ekspansję globalną.

Sprzedaż DB Schenker nie zablokowała inwestycji. Niemiecki gigant rozwija się w Polsce

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału