
Sezon 2025 wyjątkowo sprzyja pod względem pogody chorobom roślin. Do tego stopnia, iż mogą one w krótkim czasie zniszczyć znaczny procent plonu. Sprawdź, jak rozpoznać mączniaka rzekomego ogórka i jakie środki na mączniaka ogórka będą w najbliższych dniach/tygodniach najskuteczniejsze.
Lipiec 2025 to okres, w którym ogórki polowe intensywnie plonują. Niestety, to także czas, gdy warunki pogodowe — wysoka wilgotność, naprzemienne deszcze i umiarkowana pogoda — sprzyjają rozwojowi mączniaka rzekomego. Dlatego środki na mączniaka ogórka to w tym okresie temat na czasie. Wybór może zadecydować o sukcesie całej uprawy lub fiasku. Przy obecnych i prognozowanych cenach surowca, walka o jakość i zdrowy plon to walka o realny zysk.
Mączniak rzekomy ogórka — jak go rozpoznać i kiedy atakuje?
Objawy mączniaka rzekomego ogórka
Pierwsze objawy mączniaka rzekomego ogórka (wywoływanego przez organizm grzybopodobny — Pseudoperonospora cubensis) to pojedyncze niewielkie plamy na liściach. Początkowo jasnozielone, z czasem się powiększające, żółknące i zasychające. Ich kształt jest kanciasty, bowiem brzeg przebarwienia — przynajmniej początkowo — jest ograniczony unerwieniem blaszki (patrz zdjęcie główne).
Na dolnej stronie liścia, w obrębie przebarwienia, widoczny jest szarofioletowy lub oliwkowej barwy nalot zarodnikującej plechy patogenu.
Warunki sprzyjające infekcjom przez Pseudoperonospora cubensis
Patogen jest szczególnie aktywny, a choroba rozwija się błyskawicznie w warunkach wysokiej wilgotności przy temperaturze w granicach 20–25°C. Czyli dokładnie takich, jakie panują w tej chwili w wielu regionach Polski. Zakażenie gwałtownie obejmuje całą roślinę. Bywa, iż od stwierdzenia pierwszych objawów, mączniak rzekomy ogórka zaledwie w trzy dni niszczy nieodwracalnie plantację.
Dlaczego zwalczanie mączniaka ogórka w 2025 r. jest tak ważne?
W sezonie 2025 wyjątkowo często występują tzw. przekropne dni — z przelotnymi deszczami wieczorem lub nocą. Dlatego zwilżenie tkanek roślinnych może utrzymywać się długo, co sprzyja infekcji. Zarodniki pływkowe Pseudoperonospora cubensis w środowisku wodnym gwałtownie się rozprzestrzeniają i wnikają przez aparaty szparkowe do wnętrza liści. Zwilżenie gęstego łanu ogórków, parująca gleba i brak możliwości osuszania szczególnie dolnej strony liści stanowi idealne środowisko do infekcji.

Zastanawiasz się, jakie środki na mączniaka ogórka będą w najbliższych dniach/tygodniach najskuteczniejsze aby zapobiec chorobie? (objawy mączniaka rzekomego dyniowatych na dolnej stronie liścia ogórka)
fot. Katarzyna Kupczak
Ogórki polowe rozpoczęły plonowanie, a surowiec osiąga wysokie ceny nie tylko na rynkach hurtowych. W takich warunkach środki na mączniaka ogórka stają się nie tylko środkiem ochrony roślin, ale też narzędziem ochrony dochodu gospodarstwa. Zaniechanie i zaniedbanie ochrony może skutkować ogromnymi stratami finansowymi. Dlatego szybka reakcja i adekwatnie dobrany fungicyd to obowiązkowy element strategii uprawy ogórków w tym sezonie.
Środki na mączniaka ogórka — zalecenia 2025
Po jakie zatem środki na mączniaka ogórka sięgnąć i jak je stosować?
Technika ochrony ogórków przed mączniakiem rzekomym
Umiejętne, dokładne opryskiwanie jest podstawą ochrony ogórka przed mączniakiem rzekomym. Ważne bowiem, aby dotrzeć z cieczą roboczą także na dolną stronę liścia. Z tego względu pomocniczy strumień powietrza w opryskiwaczu byłby idealny. Do tego opryskiwacz rzędowy z dyszami penetrującymi łan zwiększyłby skuteczność zabiegu.
Jakie środki na zarazę ogórka, czyli na mączniaka rzekomego ogórka?
Mączniak rzekomy ogórka często powszechnie nazywany jest zarazą ogórka. Wszystko przez podobieństwo tempa niszczenia roślin. Mianowicie podobnie jak zarazie ziemniaka wystarczy zaledwie kilka dni, by całkowicie zniszczyć ziemniaki czy pomidory na polu, tak mączniak rzekomy może poczynić podobne szkody.
Spośród zatem dostępnych środków w doborze, w obecnych krytycznych warunkach grożących silnym infekcjom sięgnijmy po środki…
- zapobiegawcze — powierzchniowe — kontaktowe zawierające:
- ametoktradynę,
- cyjazofamid,
- siarkę,
- związki miedzi (wodorotlenek miedzi, tlenochlorek miedzi, trójzasadowy siarczan miedzi).
- zapobiegawczo-interwencyjne — wgłębne i układowe zawierające:
- azoksystrobinę,
- azoksystrobinę + oksatiapiprolin,
- chlorowodorek propamokarbu + fluopikolid,
- propamokarb,
- biologiczne — działające na zasadzie konkurencji, stymulujące odporność rośliny:
- Pythium oligandrum.