Stopniowa konsolidacja fiskalna zapewniłaby bardziej zrównoważony wzrost, ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Organizacja podtrzymała prognozę wzrostu deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) Polski wyniesie po 5,8% PKB w 2024 i 2025 roku i spadku do 5,1% PKB w 2026 r.
„Biorąc pod uwagę niepewność co do tempa dezinflacji, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna i łagodzona w miarę trwałego powrotu inflacji do celu. Planowana konsolidacja fiskalna przewiduje ambitne tempo dostosowania fiskalnego od 2026 r. i znacznie zmniejszy deficyt do 2028 r., ale będzie miała negatywny wpływ na wzrost gospodarczy na wzrost gospodarczy” – czytamy w w raporcie „OECD Economic Outlook”.
W raporcie wskazano, iż gdy polityka fiskalna stanie się bardziej restrykcyjna, polityka pieniężna zostanie złagodzona.
„Deficyt budżetowy pogorszy się do 5,8% PKB w 2024 r. i oczekuje się, iż będzie zasadniczo podobny w 2025 roku. Średnioterminowe plany fiskalne przewidują jednak konsolidację na poziomie około 1% PKB rocznie w latach 2026-2028 dzięki połączeniu wyższych wpływów z podatku dochodowego i akcyzy oraz niższych wydatków w ujęciu realnym, a także wycofanie środków wsparcia energetycznego” – czytamy dalej.
Organizacja podtrzymała wcześniejszą prognozę długu sektora general government, który wyniesie 53,4% PKB w 2024 r. i wzrośnie do odpowiednio: 56,1% i 58,6% w 2025 r. i 2026 r.
Zdaniem OECD, środki wsparcia energetycznego powinny zostać w pełni wycofane w tym roku, a świadczenia socjalne powinny zostać socjalne powinny stać się bardziej ukierunkowane.
„Podatki od nieruchomości i środowiskowe powinny zostać zwiększone, a te ostatnie powinny również pomóc przyspieszenie zielonej transformacji. Polityka rynku pracy dotycząca umiejętności i niedoboru pracowników, taka jak szkolenia dla dorosłych i programy uczenia się przez całe życie, podniesienie wieku emerytalnego i wdrożenie ukierunkowanej strategii migracyjnej mogłyby wzmocnić wzrost gospodarczy” – podsumowano.
Źródło: ISBnews