Straż Ochrony Kolei na ćwiczeniach z likwidacji zagrożeń CBRNE

3 godzin temu

Na terenie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu odbyły się zaawansowane ćwiczenia zgrywające CBRNE. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, a jego celem było przygotowanie służb do skutecznego działania w warunkach skażenia chemicznego i radiacyjnego. W szkolenie zaangażowane były m.in. jednostki Policji, SPKP, BOA, PSP, JWK, JW AGAT oraz GOI SOK.

Nieprzypadkowo ćwiczenia odbywały się na terenie wyrobiska górniczego CSRG. Samo poruszanie się po trudno dostępnym obiekcie wymagało od uczestników odpowiedniego przygotowania i precyzji w działaniu, dodatkowo stanowiąc realistyczne środowisko dla scenariuszy zagrożeń CBRNE.

Zakres szkolenia i uczestnicy

Dwudniowe ćwiczenia zgromadziły policjantów z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego (NGRMP) garnizonu śląskiego, funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, a także specjalistów ds. CBRNE z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców. W ramach współpracy między służbami do szkolenia dołączyli żołnierze z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei (GOI SOK) z Gdańska, Bytomia i Katowic.

Szkolenie prowadzili instruktorzy z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, żołnierze jednostki AGAT, ratownicy górniczy z CSRG oraz strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Moduły szkoleniowe

Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy pracowali w czterech modułach ćwiczeniowych:

  1. Poruszanie się w zamkniętych pomieszczeniach – wykorzystano symulowany „glass room”, zbudowany z taśm ostrzegawczych, aby doskonalić techniki taktyczne w kontrolowanych warunkach.
  2. Przygotowanie teoretyczne – omówiono zagadnienia związane ze skażeniami chemicznymi i biologicznymi oraz postępowaniem z niebezpiecznymi substancjami. Instruktorzy szczegółowo przedstawili procedury rozpoznania (RECON), ratownictwa i dekontaminacji (DECON).
  3. Działania w warunkach przemysłowych – uczestnicy realizowali zadania na terenie wyrobiska górniczego, testując procedury operacyjne w trudnym i realistycznym środowisku.
  4. Zaawansowane scenariusze operacyjne – funkcjonariusze wykorzystali specjalistyczny sprzęt do pokonywania obiektów budowlanych, symulując skomplikowane sytuacje wymagające wysokiego poziomu współpracy i koordynacji.

Uczestnicy skupili się na technikach dekontaminacji i ratownictwa, działając w zespołach w obiektach szkoleniowych, odzwierciedlających rzeczywiste warunki zagrożeń CBRNE. Ćwiczenia pozwoliły na doskonalenie procedur i synchronizację współpracy między służbami, co ma najważniejsze znaczenie w sytuacjach realnego zagrożenia.

Fot. SOK

Zobacz również:

Funkcjonariusze SOK uratowali życie 17-latki
Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy SOK
Idź do oryginalnego materiału