Stuart, platforma logistyczna będąca europejskim liderem segmentu B2B w logistyce miejskiej, ogłasza plan osiągnięcia zerowej emisji netto do 2035 roku. Do celu firmę przybliża strategia zrównoważonego rozwoju, która już dziś przynosi wymierne efekty – w pierwszym półroczu 2023, Stuart zredukował swoją emisję dwutlenku węgla o 15 proc. na kilometr.
Nowoczesne technologie ostatniej mili nie tylko wspierają redukcję emisji, ale także znacznie poprawiają efektywność dostaw. Jak wynika z danych Stuart, współczesne rowery cargo zaprojektowano np. tak, by na ich pokład można było zabrać dziennie przesyłki o łącznej wadze od 600 kg do 1000 kg. Firmy dążące do realizacji założeń zrównoważonego rozwoju coraz częściej kierują dlatego swoją uwagę w stronę ekologicznych jednośladów.
– w tej chwili 60 proc. floty Stuart w całej Europie jest przyjazne środowisku. Mówimy tu głównie o elektrycznych jednośladach, będących alternatywą dla samochodów i skuterów spalinowych. Nie tylko ograniczają one ślad węglowy, ale również charakteryzują się podobną wydajnością do pojazdów spalinowych – wyjaśnia Agnieszka Majewska, General Manager w Stuart.
Eko-flota to tylko początek
Zrównoważone dostawy to nie tylko bezemisyjne pojazdy – efektywność tego procesu wspiera również sztuczna inteligencja. Stuart wykorzystuje algorytmy AI do wyznaczania tras dostaw, uwzględniając dostępność kurierów oraz typy pojazdów. W rezultacie skraca to czas doręczeń i korzystnie wpływa na aspekt ekologiczny. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju, firma podejmuje także następujące kroki:
- Łączenie dostaw – grupowanie paczek umożliwia jednemu kurierowi dostarczanie przesyłek do wielu miejsc o zbliżonej lokalizacji odbioru. W efekcie liczba podróży potrzebnych do realizacji zamówień maleje, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty operacyjne. Funkcja łączenia dostaw sprawdza się choćby w przypadku tradycyjnych pojazdów flotowych. W trzecim kwartale 2023 roku dostarczenie pogrupowanych paczek na motocyklu z silnikiem spalinowym pozwoliło Stuart zredukować emisje o 18 procent (w porównaniu do dostaw pojedynczych przesyłek). Co więcej, dzięki funkcji łączenia, kurierzy współpracujący ze Stuart mogli realizować ponad 30 proc. więcej doręczeń na godzinę.
- Ulepszanie tras – stosowanie zaawansowanych algorytmów do wyznaczania najbardziej efektywnego połączenia z punktu A do punktu B. Dzięki temu procesowi, kurierzy mogą korzystać z informacji drogowych, omijać korki i minimalizować emisję spalin.
- Redukcja liczby nieodebranych zamówień – możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym i wskazywanie precyzyjnej lokalizacji odbioru ułatwia pracę zleceniodawcy i kurierów, udoskonala doświadczenia klientów końcowych, a także redukuje ślad węglowy związany z ponownymi próbami doręczeń.
- Dobór kurierów – priorytetowe przydzielanie dostaw kurierom znajdującym się najbliżej miejsca odbioru. Rozwiązanie to skraca czas realizacji zamówień oraz dystans pokonywany przez dostawców, co w efekcie przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
– Technologia może wspierać zrównoważony rozwój. Każdy krok w optymalizacji tras nie tylko zmniejsza zanieczyszczenie w logistyce, ale także przynosi korzyści kurierom i klientom końcowym. Skupienie się na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla w pierwszym półroczu 2023 roku przyniosło Stuart wymierne rezultaty. Dane wskazują na 15 proc. redukcję CO2 na kilometr na całym świecie. Liczymy na to, iż ta strategia stanie się inspiracją dla całej branży logistycznej – dodaje Agnieszka Majewska.
Co dalej?
Oprócz redukcji dwutlenku węgla, wykorzystanie ekologicznej floty w połączeniu z technologią platform logistycznych w dużych miastach to także szansa na szybszą dostawę i oszczędność kosztów.
– Do naładowania baterii e-roweru potrzebne jest około 70 groszy, czyli każde 100 kilometrów przejechanych na takim pojeździe to koszt około 1 zł. To dobra inwestycja, choć wysoka cena takich pojazdów i mało rozwinięta infrastruktura potrzebna do ładowania baterii wpływa na ich ograniczoną dostępność – dodaje Agnieszka Majewska.
Eko-infrastruktura jest mimo to stale rozwijana przez graczy na rynku, przyczyniając się do stworzenia spójnego, nowoczesnego systemu logistycznego, którego zasadność jest szczególnie ważna w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego. Technologia, zwykle związana z postępem i innowacjami, odgrywa na tym polu kluczową rolę. Nowoczesna flota ma za zadanie sprostać tym wyzwaniom, odpowiadając na oczekiwania partnerów biznesowych oraz konsumentów. Ostatnia mila jest bowiem przedłużeniem wizerunku każdej marki chcącej rozwijać się w zrównoważony sposób.