Gmina Supraśl posiada atrakcyjną działkę, którą chce przekazać chętnemu inwestorowi w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat z przeznaczeniem na budowę zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
Supraśl – podlaskie miasteczko, które w coraz szerszych kręgach staje się już miejscem kultowym – przeżywa swoje lata rozkwitu. Z bajecznym położeniem w Puszczy Knyszyńskiej; z doniosłą, wielowiekową historią i kulturą; ze specyficzną, urokliwą architekturą; wreszcie ze skuteczną promocją jako tło scenografii polskich hitów filmowych – staje się coraz popularniejszym miejscem turystycznym. Warto jednak wiedzieć, iż Supraśl jest także jednym z najmłodszych polskich uzdrowisk; i to właśnie pod kątem perspektywy uzdrowiskowej magistrat gminy kształtuje warunki zbycia dużej, atrakcyjnej działki inwestycyjnej.
– Działka do zbycia o powierzchni ponad 0,4 hektara mieści się przy ulicy Uroczysko Pustelnia – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. – Teren posiada kształt wieloboku i jest dogodny do wymaganego zagospodarowania. Jego obszar jest płaski i nieurządzony. Po stronie północno-zachodniej przebiega droga lokalna o utwardzonej powierzchni. Bezpośrednie, bliskie sąsiedztwo stanowią nieruchomości usługowe z zakresu ochrony zdrowia, rekreacji i wypoczynku oraz zabudowy jednorodzinnej. Wobec przyszłego inwestora mamy jasne oczekiwania: chcemy, żeby wniósł on istotny wkład do rozwoju funkcji turystycznych i uzdrowiskowych Supraśla poprzez budowę kolejnego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
Nieruchomość znajduje się na obszarze, który aktualnie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla terenu, na którym położona jest działka nr 761/3, zostały wydane warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków lecznictwa ze szczególnym uwzględnieniem lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia ambulatoryjnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, z przyłączami i oświetleniem oraz układem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej z parkingami i zjazdami.
Przyszły inwestor będzie miał trzy lata na zagospodarowanie nieruchomości od dnia oddania jej w użytkowanie wieczyste. Oznacza to, iż w tym czasie będzie musiał postawić budynek na potrzeby zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wraz z infrastrukturą techniczną oraz zapewnić funkcjonowanie tego zakładu. To z kolei oznacza wykonanie robót budowlanych związanych z wykończeniem budynku w taki sposób, aby odpowiadał on wszystkim wymogom umożliwiającym udzielenie świadczeń zdrowotnych. Na koniec potrzebne będzie uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku zakładu. Tyle, gdy chodzi z grubsza o wymogi, jakie będzie musiał spełnić inwestor. A co zyska?
– Olbrzymi potencjał tkwiący w naszej całej gminie i pewny zwrot z inwestycji z dużym zyskiem – mówi Radosław Dobrowolski. – Tempo, w jakim Supraśl rozwija się i nabiera skrzydeł, jest niesamowite. Miasto i jego okolice pełne są atrakcji, które ściągają tutaj zarówno rzesze „zwykłych” turystów, jak i celebrytów. Mamy mnóstwo zabytków historycznych, zwłaszcza związanych z Zakonem Ojców Bazylianów, z których drukarni wyszły do Narodowego Skarbca Polaków m.in. pierwsze tłumaczenie „Podróży Kapitana Guliwera” Jonathana Swifta, jak również jedna z najbardziej znanych z polskich kolęd Franciszka Karpińskiego: „Bóg się Rodzi”; mamy trasy rowerowe, stawy, lasy; wspaniałą kuchnię oraz mnóstwo imprez. Niedawno zrewaloryzowaliśmy i przebudowaliśmy miejski Park Saski z tężnią solną; a już absolutną tegoroczną perełką są „Kantyki Supraskie”, czyli unikatowe, odtworzone z rękopisów z XVII wieku unikatowe śpiewy zakonników bazyliańskich. Pieśni te zrekonstruowaliśmy wraz z ukraińskimi naukowcami, a ich prawykonanie doczekało się emisji telewizyjnej. Jestem przekonany, iż inwestowanie w Uzdrowisku Supraśl będzie niezwykle opłacalne, gdyż to wschodząca gwiazda północno-wschodniej Polski – dodaje burmistrz.
Szczegółowe informacje na temat działki inwestycyjnej oraz aktualnie ogłoszonego przetargu inwestorzy mogą uzyskać w Urzędzie Miejskim w Supraślu, na stronie internetowej gminy Supraśl oraz BIP.
Grażyna Herich